+A A -A

Körfez barışı için Kuveyt çıkartması

-A A +A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez krizine çözüm bulmak için başlattığı Rusya, Kuveyt ve Katar’ı kapsayan 3 günlük ‘çözüm turu’na devam ediyor. Turun Rusya ayağını tamamlayan Erdoğan, Kuveyt’e geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Kuveyt Uluslararası Havalimanında, Kuveyt Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Al Khaled Al Sabah, Kuveyt’in Ankara Büyükelçisi Gassan ez-Zevavi, Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçisi Ayşe Hilal Sayan Koytak ve diğer yetkiler karşıladı.

 

 Erdoğan’a, eşi Emine Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan eşlik ediyor.

 

 

GÖRÜŞME TRAFİĞİ

 

 

Karşılamanın ardından temaslarına başlayan Erdoğan, ilk olarak Kuveyt Meclis Başkanı Merzuk el-Ganim’i kabul etti. Beyan Sarayı Devlet Konukevi’nde, basına kapalı gerçekleşen kabul, 40 dakika sürdü.  Cumhurbaşkanı, El-Ganim’in ardından Beyan Sarayı Devlet Konukevi’nde Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabah’ı kabul etti. Zirve yarım saat sürdü. Erdoğan daha sonra Beyan Sarayı’nda Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmed El Cabir El-Sabah tarafından resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah, karşılama töreninden sonra baş başa görüşme yaptı. 

 

ÜÇ ANLAŞMA İMZALANDI 

 

İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Şeyh Sabah’ın huzurunda 3 anlaşma için imza töreni düzenlendi. İki ülke arasında, “Spor Alanında İşbirliği Anlaşması”, “Doğrudan Yatırımın Teşvik Edilmesine Yönelik Mutabakat Zaptı” ve “Bilim ve Teknoloji Alanında İşbirliği Protokolü” imzalandı.Erdoğan, imza töreninin ardından Kuveyt Emiri Şeyh Sabah tarafından onuruna verilen öğle yemeğine katıldı.  

Kaynak: STAR

 

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 15.11.2017 - 09:11 -591-
Bu sayfayı paylaşın :