+A A -A

Kritik görüşme sonrası Beyaz Saray'dan açıklama

-A A +A

AA

Başbakan Yıldırım, Washington'daki temasları kapsamında ABD Başkan  Yardımcısı Pence ile TSİ 19.00'da Beyaz Saray'da bir araya geldi. Roosevelt  Salonu'nda gerçekleştirilen basına kapalı görüşme, 1 saat 20 dakika sürdü.

Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç  ile Başbakan Yıldırım'ın Dışişleri Başdanışmanı Kerim Uras ve diğer yetkililer  katıldı.

Yıldırım-Pence görüşmesi sırasında Beyaz Saray çevresinde geniş  güvenlik önlemleri alındı. Başbakan Yıldırım'ın ziyareti dolayısıyla Beyaz  Saray'ın önündeki Lafayette Park'ın tamamen kapatıldığı ve parka çıkan sokaklarda  ilave güvenlik önlemleri alındığı görüldü. Olası protestolara karşı polisin  aldığı güvenlik önlemleri dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mayıs ayındaki ABD ziyaretinde,  Beyaz Saray önündeki alanda ve Lafayette Park'ta terör örgütü PKK yandaşları  eylem yapmış ve ABD polisi eylemcilere geç müdahalede bulunmuştu.

Beyaz Saray'dan açıklama

Görüşme sonrasıilk açıklama ABD'den geldi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "İki ülke arasında yeni sayfa açılacak. Müttefikler olarak yapıcı diyaloğa ihtiyaç var. Terör teditlerine karşı ABD Türkiye'nin yanında" ifadeleri kullanıldı. 

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 10.11.2017 - 06:27 -472-
Bu sayfayı paylaşın :