+A A -A

Mahcur Bırakmak

-A A +A

İdris DOĞAN
İdris-dogan@hotmail.com                                  
13 Haziran 2017

 

Sahur sonrası mukabelede Furkan Suresine ulaştık, bu sabah. Mahalle camimiz İmam Hatibi Hikmet Hocam okuyor bu sayfaları.
         Evet, her surenin, her ayetin, her kavramın, her kelimenin, hatta her hecenin, her harfin önemi ve büyük değeri var. Herhangi birini yek diğerine tercih mümkün değil.
         30'uncu ayette yine irkildim ve birkaç saniye Kur'an-ı Kerim'in 'mahcur' bırakılması konusuna takıldım. Gözümüzde, kulağımızda, gönlümüzde olduğuna inandığımız Kur'an'ı Kerim acaba bizim elimizde mahcur olmaktan kurtulabilmiş midir? Bu soruya cevap verebilmek öyle kolay olmasa gerek; adamın iflahını keser, dizinin bağını çözer.
         Ayette, Hz. Peygamber'in, Kur'an'ı Kerim'e gereken önemi ve değeri vermeyen; hatta onunla alay edenlerden şikâyeti anlatılmaktadır.
         Ayetteki 'mahcuran' kelimesi, itibarsız bırakılmış, kısıtlı hale getirilmiş; asıl işlevinden koparılmış, uzaklaştırılmış; kendi adına ve alanında işlem yapabilmesi; fiil ehliyeti sınırlanmış anlamlarında kullanılıyor. Bir de resmen, alenen alaya alma ve kötüleme mevzusu haline getirme anlamı...
         Ayetin kısa tefsiri, müfessirlere tarafından şöyle yapılmakta: “Derken, kendilerine şefaat edeceğini umdukları Peygamber veya O'nun yolunu izleyerek toplumu hak dine çağıran İslam davetçisi; ‘Ey Rabbim!’ diyecek, ‘Benim halkımdan Müslüman olduğunu iddia eden bazı kimseler, bu Kur'an'ı tozlu raflar içine hapsederek terk ettiler. Kimileri onu anlamak ve uygulamak niyeti taşımaksızın okudu; ölülerin ruhlarına üfledi; kimileri onun yerine, başka eserleri başucu kitabı haline getirdi; kimileri onu, üzerinde çalışmalar yapmaya yarayan bir malzemeden ibaret gördü; kimileri de onun bu çağda geçerliliğini yitirmiş bir kitap olduğunu ileri sürerek onu hayatın dışına itti; bunların yaptıklarından şikâyetçiyim ya Rabb!’ diyecek.”
         İşte böyle, Furkan suresi 30'uncu ayet… Konunun üzerinde ihtimamla, dikkatle, titizlikle durmak, iyi düşünmek ve kendimizi acımadan, samimi olarak sorgulamak gerek.

Siz ne dersiniz bilemem, onunu için ben, yukarıdaki soruya cevap verebilmenin 'er kişinin karı' olduğunu söylerim.

1 yorum var.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 13.06.2017 - 14:20 -668-
Bu sayfayı paylaşın :