+A A -A

MEB Müsteşarı sınavsız modeli değerlendirdi Kasım ayında TEOG yapılacak mı?

-A A +A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TEOG kaldırılacak açıklaması sonrası yeni model tartışılmayı başlandı. Milli eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin,  Kanal 24 Televizyonu'ndaki canlı yayında gündeme ilişkin  soruları yanıtladı. Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG)  sistemiyle ilgili açıklamalarının ardından bakanlıkta bir çalışma grubu  oluşturulduğunu, çalışma verilerinin Erdoğan'ın onayının ardından kamuoyuyla  paylaşılacağını açıkladı.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG)  sistemiyle ilgili açıklamalarının hatırlatılması ve "TEOG kalkıyor mu?  Cumhurbaşkanımız ABD'ye giderken 'Kalkacak' dedi" sorusuna karşılık Tekin,  "Cumhurbaşkanımız böyle söylediğine göre kalkacaktır." ifadesini kullandı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2013'te Başbakan iken SBS ile ilgili  talimatlar verdiğini aktaran Tekin, o dönemde liselere geçişte, merkezi bir sınav  olmadan yerleşme modeline doğru bir yönelme, buna ilişkin bir programlama için  kendilerini talimatlandırdığını dile getirdi.  Tekin, şöyle konuştu: "Şunu kabul etmek lazım, ideal olan şey, ortaöğretime geçiş sürecinde,  ilkokul, ortaokul çağındaki çocukları, herhangi bir sınav baskısı ile  baskılamadan, bir stres altına sokmadan lise eğitimine devam etmesini temin  etmek. İdeal olan bu. Ama Türkiye'nin kendine özgü koşulları, lise sayısının  fazlalığı, liseler arasındaki eğitim anlamındaki kategorileştirme gibi faktörler  göz önünde bulunduğunda Türkiye, kendi öznel koşulları itibarıyla böyle bir sınav  süreci çözüm olarak üretmiş. Ama bu ideal ve doğru çözüm değil.  Sayın Cumhurbaşkanımızın 2013'ten beri talimatları bu yönde. Yakın bir  zamanda, liselere geçişte sınavsız bir dönemin başlayacağını ümit ediyorum. Bu  talimat sonrası zaten Bakanlıkta bir çalışma grubu oluşturduk. Çalışmaya  başladık. Çalışma verilerini, sayın Bakanımıza, sayın Başbakanımıza arz edip  Cumhurbaşkanımızın onaylarını aldıktan sonra, kamuoyuyla da paylaşmış oluruz." 

 "O zaman net olan şey TEOG kalkacak" ifadesi üzerine Tekin, "Evet.  Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatları bu yönde zaten" diye konuştu.

KASIM AYINDA SINAV YAPILACAK MI?

  TEOG sisteminde kasım ayındaki ortak sınavın yapılıp yapılmayacağına  ilişkin soruya da Tekin, "Bu sorulara sayın Bakanımızın ve Başbakanımızın onayını  aldıktan sonra cevap vermek doğru olacaktır. Biz, bürokrat olarak hazırladığımız  modeli, makamın onayına sunarız ardından kamuoyuyla paylaşılır" cevabını verdi.  Tekin, kasım ayındaki sınavın yapılıp yapılmayacağının ne zaman  netleşeceğine ilişkin de "Sayın Bakanımız, muhtemelen çarşamba günü veya yarın bu  konuyla ilgili bir açıklama yapacaktır" ifadesini kullandı. "Net olan şey şu, TEOG kalkacak. Yapılsa bile kasım ayında son kez  yapılacak. Doğru mu?" sözlerine karşılık Tekin, "Doğru." değerlendirmesinde  bulundu.

  HANGİ MODEL GELECEK?

Yeni modele ilişkin ed konuşan Yusuf Tekin,  "TEOG yerine hangi model gelecek? Üç model konuşuluyor. Birincisi her  lise kendi sınavını yapsın. İkincisi not ortalamasına göre bir yerleştirme  olabilir mi? Üçüncüsü adrese dayalı bir yerleştirme mümkün mü? Bu üç modele nasıl  bakıyorsunuz?" sorusu yöneltilen Tekin, "Masamızda çok daha fazla seçenek var.  Hepsini çalışıyoruz arkadaşlarımızla. Neticesini sayın Bakanımız, Başbakanımız  kamuoyuyla paylaşır" ifadelerini kullandı. onuştu.      Tekin, "Sınavsız bir model olur mu?" sorusunu yanıtlarken, "Olmalı.  Onun alt yapısı oluşturulmalı. Öyle düşünüyorum." görüşünü dile getirdi.  Masalarında, 2013'ten beri, sınavsız geçişle ilgili değişik  alternatiflerin bulunduğunu dile getiren Tekin, bu konuda ilgili genel müdürlüğün  ve ölçme, değerlendirme birimlerinin gerekli çalışmaları yürüttüklerini, siyasi  otoritenin seçtiği modelin de kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etti.

   TEOG ile ilgili tartışmalara ilişkin değerlendirmesi sorulan Tekin,  Türkiye'de eğitimin problemlerinin kamuoyunda bu kadar yaygın ve doğru merkez  üzerinden tartışılmasını çok yerinde bulduğunu belirterek, bu tartışmaların  Bakanlığı zenginleştiren tartışmalar olduğunu, bunları dikkatle izlediklerini  söyledi.   Liselere geçişte bir ölçe ve değerlendirmenin mutlaka olması  gerektiğini belirten Tekin, "Bu geçişle ilgili kamuoyunu rahatlatacak,  objektiviteyi ve adalet inancını sarsmayacak bir değerlendirme mekanizması  mutlaka olmalı." ifadesini kullandı.

 Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Tekin, bir başka soru üzerine, okul  servislerinin denetimine ilişkin Türkiye'de üç farklı mevzuatın olduğuna işaret  ederek, servislerle alakalı yürüyen sistematikte farklı idari mekanizmaların söz  konusu olduğunu söyledi.    Yürürlükteki düzenlemelere göre Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme  Bakanlığının bu konuyla ilgili yönetmeliği çıkardığını, burada okul servislerinin  nitelikleri ve hizmet alımıyla ilgili prosedürün de Milli Eğitim Bakanlığı ile  ortak yürütüleceğinin tanımlandığını belirtti.   Yönetmelikte, servislerle ilgili güvenlik mekanizmasının ise İçişleri  Bakanlığının koordinesinde yürütüleceğinin yer aldığını aktaran Tekin, şunları  ifade etti:

    "Biz şu anda üç bakanlık, ortak bir çalışma grubumuz var. Bu çalışma  grubu neticesinde, okul servis araçlarının teknik donanımları modeli, yaşı,  kapıları gibi teknik anlamdaki konuları Ulaştırma Bakanlığımız ve ilgili  birimleri çalışacaklar. Onlar revize edecekler. Bizimle ilgili kısımda, hizmet  alınması ile ilgili yani okullarımızın servis hizmeti alması ile ilgili yöntemde  aksayan bazı hususlar var. Onları biz düzeltiyoruz. Okul servislerindeki güvenlik  ve denetimle alakalı konular var, onlarda da aksayan bazı hususlar var.  Mevzuattan kaynaklanan yetki karmaşası var. Onları da İçişleri Bakanlığımız  üstlenmiş durumda. Üç bakanlık olarak ortak bir yönetmeliği cuma günü itibarıyla  tamamlamış olacağız. Cuma günü itibarıyla da bakanlarımıza arz etmiş duruma  gelecek olacağız."

  ÖĞRETMEN ALIMI OLUR!

 Tekin, 2018 için öğretmen alımı olup olmayacağına ilişkin soru üzerine  de kamuya personel istihdamının Bütçe Kanunu'nda düzenlendiğini, Bakanlık olarak  kendi bütçe taleplerini ilgili birimlere Kalkınma Bakanlığı nezdinde  ulaştırdıklarını bildirdi.

 Bütçe kanunu çıktıktan sonra kanunda kamuya bu yıl kaç personel  alınacağının tanımlanacağını vurgulayan Tekin, şöyle dedi:      "Hangi bakanlığın ne kadar personel ihtiyacı var, bununla ilgili bütçe  kanununda tanımlanan personel sayısını bir anlamda bakanlıklar arasında  bölüşüyoruz. Benim tahminim, 2018 yılı şubat ya da mart ayından önce bu konuyla  ilgili ne kadar istihdam edileceğine dair herhangi bir net açıklama yapamayız.  Mutlaka öğretmen alımı olur çünkü ihtiyaçlarımız var. Bizim ortalama her yıl 8  bin civarında öğretmen arkadaşımız emekliliğini istiyor. Nüfusun artması, yeni  derslikler, yeni okullar bizim ihtiyacımız her yıl artıyor. Hükümetimiz, Milli  Eğitim Bakanlığına öğretmen istihdamı için bir kadro tahsis edecektir."

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 18.09.2017 - 11:40 -1,118-
Bu sayfayı paylaşın :