+A A -A

Meclis Darbe Girişimini Araştırma Komisyonundan Bir Rica

-A A +A

15 Temmuz darbe girişimini tüm yönleriyle araştırmak ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonunda AKP'den 9, CHP'den 4, MHP ve HDP'den ise 1'er üye yer aldı. AKP Burdur Milletvekili Reşat Petek başkanlığında toplanan komisyon, bilgisine başvurduğu isimleri ilk olarak 18 Ekim'de dinlemeye başladı.

Dinlenecek kişilerin belirlenmesinde AKP'li üyelerin etkili olduğu bilinen komisyonda bu güne kadar "Cumhurbaşkanımıza suikast" girişimi gibi çok önemli bir konunun yeterince aydınlatılmadığı fark edilmektedir.

Bu suikast girişiminin ayrıntılarına ilk defa Habertürk ve Hürriyetin 30 Temmuz 2016 tarihli haberlerinden vâkıf olduk.

 

 

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1274225-darbeci-tuggeneral-gokhan-...

Tuğgeneral Gökhan Sahin Sönmezateş'in Muğla Savcılığına verdiği ifade 30 Temmuz 2016'da Hürriyet’te yer aldı.

 

http://www.hurriyet.com.tr/maka-erdogani-soylemedim-40175854

Tuğgeneral-gökhan-şahin-sönmezateşin Muğla Savcılığına verdiği ifadenin en önemli parçası şöyleydi:

03.30 CİVARI OTELE GELDİK

(Çiğli’de uzun süre talimat beklediklerini anlatarak) Operasyonun saat 01.00-01.30 civarında olduğu bilgisini Şükrü binbaşı cep telefonundan aldı. Operasyonun yeri ile ilgili iki alternatif vardı. Biri Okluk Koyu’ndaki yazlık, diğeri Grand Yazıcı Oteli idi. Cumhurbaşkanı’nın otelde olduğunu öğrenince Google üzerinden edindiğimiz hava haritası üzerinde çalışma yaptık. Helikopterlere bindik. Helikopterler çalıştıktan sonra Şükrü binbaşı yanıma gelerek görevin iptal olduğunu söyledi. Hepimiz yeniden çalışır vaziyetteki helikopterde beklemeye başladık. O esnada göreve gelmek istemeyen iki pilot olduğunu ben sonradan öğrendim. Önemli olan personelin tamamının belirtilen noktaya nakledilebilmesiydi. 3 helikopter bu iş için yeterliydi. Helikopterde beklerken yaklaşık yarım saat kaybettik. Yakıt konusunda bizi sıkıntıya sokan ana sebep bu oldu. Yarım saat kadar sonra Şükrü binbaşı yeniden operasyona başlayacağımızı söyleyince havalandık. Şimdi düşündüğümde bir üst iradenin bizi orada kasıtlı olarak beklettiğini düşünüyorum. Zamanında yola çıksaydık hedefimizi bulacaktık. Bu sırada saat 02.15-02.30 civarı idi. 1 veya 1 saat 15 dakikalık uçuş süremiz oldu. 03.30-03.45 civarında otelin olduğu yere geldik. Plana göre önce biz iniş yapacaktık.

En kritik cümlesi de

Yarım saat kadar sonra Şükrü binbaşı yeniden operasyona başlayacağımızı söyleyince havalandık. Şimdi düşündüğümde bir üst iradenin bizi orada kasıtlı olarak beklettiğini düşünüyorum.

Operasyon emrini veren merkez, darbenin yonetildigi Akincilar Ussu'nde olduguna ve darbeyi yoneten subaylar Sayın Cumhurbaşkanımızın CNN Türk’ten 12.24'te yaptığı konuşmayı televizyondan canlı izlediler.

http://money.cnn.com/2016/07/15/technology/turkey-coup-facetime-interview/

 

CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMA YAPIP OTELDEN AYRILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan darbe girişimi gecesi tatil yaptığı Marmaris'te, aralarında Doğan Haber Ajansı'nın muhabirinin de bulunduğu az sayıdaki basın mensubuna açıklama yapıp, darbe kalkışmasına karşı halkı meydanlara çağırdı. Ardından CNN Türk televizyonuna bağlanıp, canlı yayında çağrısını tekrarladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu açıklamasının ardından helikopterle Marmaris'ten ayrılıp, Dalaman Havalimanı'na gitti. Buradan da kendisini bekleyen uçağa binip 3.20'de İstanbul'a ulaştı.

http://www.yeniakit.com.tr/haber/erdoganin-ucagi-thy-koduyla-izmirden-gelmis-241367.html

Cumhurbaşkanımızın açıklamasının ardından hemen Marmaris’ten ayrılması doğal olduğuna göre Cumhurbaşkanımıza Marmaris'te gerçekleştirilmesi planlanan suikastı, Cumhurbaşkanımız İstanbul Atatürk Hava Limanına ulaşıncaya kadar geciktiren ve Tuğgeneral Gökhan Sahin Sönmezateş'in 30 Temmuzda alınan  Muğla savcılık ifadesinde de yer alan irade hayati önem arz etmektedir.

Meclis Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu üyelerinden ve Komisyonun Sayın Başkanı Reşat Petek Beyefendi'den suikast operasyonunu en az üç saat  geciktiren ve böylece Cumhurbaşkanımızın hayatını kurtaran kahraman ya da kahramanların ortaya çıkarmasını beklemekteyiz.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 06.12.2016 - 14:55 -912-
Bu sayfayı paylaşın :