+A A -A

Milli astronot için ilk adım

-A A +A

Dünyanın ilk 5 uzay ve havacılık merkezinden birisi olacak Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin (GUHEM) temeli Bursa’da atıldı. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın da katıldığı törenle açılan merkez milli astronotlar için ilk adım merkezlerden biri olacak. 13 bin metrekarelik merkezde yerçekimsiz alan, dikey rüzgar tüneli ve 154 adet interaktif eğitim düzeneği gibi uygulamalar yer alacak. Merkezin uzay katında galaksilere ilişkin bilgiler bulunacak. Proje Türkiye’nin uzay temalı ilk eğitim merkezi olma özelliğini taşıyacak.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Uzay Havacılık Savunma Konseyi ve Kümelenmesi ile sektörde faaliyet gösteren veya üretim potansiyeli bulunan firmaları aynı çatı altında topladı. BTSO, Gökmen Projesi kapsamında yaptırılacak Türkiye'nin ilk uzay temalı merkezi Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi'nin (GUHEM) temelinı attı. TÜBİTAK desteği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Bursa Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle yaptırılacak merkez, 13 bin metrekare kapalı alana inşa edilecek. İçinde uzay ve havacılıkla ilgili eğitim amaçlı düzenek ve sergilerin yer alacağı GUHEM, 125 milyon liraya mal olacak. Projenin temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve Bursa protokolü katıldı.

4.SANAYİ DEVRİMİNE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ
Programda konuşan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Türkiye’nin 1’inci, 2’nci, 3’üncü sanayi devrimini kaçırdığını 4’üncü sanayi devrimini yakalama fırsatı olduğunu söyledi. Hazırlıklı olmamız gerektiğini söyleyen Işık “Bu merkezin kurulmasını gençlerimizde bilime teknolojiye uzay ve havacılığa merak uyandırması açısından önemli görüyorum. Belki 20 yıl sonra 'Türkiye’nin havacılıkta en iyi şehri hangisi' derseniz ben size Bursa derim” dedi. 

6A 2020'DE HAZIR
Türksat 6A’yı 2020’de uzaya fırlatmayı hedeflediklerini belirten Işık, uydunun uzay ve haberleşme çalışmalarında kullanılacağını kaydetti. ABD’de uzay ve havacılık alanında çalışan insan sayısının 260 bin olduğunu söyleyen Işık Türkiye’de bu sayının binin altında olduğunu söyledi. Işık “Bu noktada özellikle bu tesisi son derece önemsiyoruz. Çağ uzay çağı. Uzay yolculukları başlıyor. Pek çok yeni çalışma var. Uzay çalışmalarının hukuku oluştu. Önümüzdeki süreçte dünyada insanların en fazla kafa yoracağı alanlardan bir tanesi” dedi.

GÖKMEN HEYECAN VERDİ
Bakan Işık, Gökmen projesini büyük bir heyecanla izlediğini söyledi. Işık "Bugün temel atmasını yapıyoruz. Bu tesis bittiğinde içerisindeki düzenekler yerleştirildiğinde çocuklarımız bu alana büyük bir ilgi duyacaklar. Gökmen projesi büyük bir kararlılıkla hayata geçecek” dedi.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 24.08.2017 - 13:03 -1,642-
Bu sayfayı paylaşın :