+A A -A

Milyar Euro’luk 4.5G ihalesi bugün

-A A +A

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın vizyonunu koyduğu 5G’ye giden yolda en önemli basamak bugün geçilecek. Bugün yapılacak 4.5G ihalesi ile tüm dünya ile aynı anda 5G teknolojisine geçmenin de kapıları açılacak. 4G ihalesinin 26 Mayıs’ta yapılmasına günler kala Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir telekomünikasyon firmasının gecesinde “Buraya gelirken kısa bir brifing aldım. Gündemde 4G ihalesi var. Ama dünya 5G’yi konuşuyor. 4G’yle hiç zaman kaybetmeyelim. O zaman 3G’de 2 yıl daha sabredersek, 5G’ye geçeriz. Aksi takdirde 4G’ye geçersek Türkiye çöplük haline döner” demesiyle Türkiye’de telekomünikasyonda yeni bir dönem resmen başlamış oldu. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri üzerine 4G ihalesinde yeni bir düzenleme yaptı. Yapılan düzenlemeyle Türkiye’ye 4.5G teknolojisi getirilecek ve bunun yanı sıra 5G teknolojisi dünyada kullanılmaya başlandığında ilk kullanan ülkelerden biri Türkiye olacak.

Bugün saat 10:30’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda yapılacak 4.5G ihalesinde, 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında 20 ayrı frekans tahsis edilecek. Toplam bant genişliği 390.4 MHz olacak olan 4.5G ihalesinin toplam asgari bedeli ise 2.3 milyar Euro olacak.

20 ayrı frenkans ihale edilecek

İhale için Turkcell, Vodafone ve Avea’nın yanı sıra Netgsm şartname aldı. İhale sonrasında bu frekanslar kullanılarak tüketicilere 4G’nin yanı sıra 5G’de dahil yeni iletişim teknolojileri sunulabilecek. 4. nesil mobil iletişim teknolojisinin, 1 Nisan 2016 tarihinde kullanıcılara sunulması hedefleniyor. BTK’nın hazırladığı şartnameye göre 4.5G’de birinci yıl için en az yüzde 30, ikinci yıl için en az yüzde 40 ve üçüncü yıl ile devam eden yıllarda en az yüzde 45 yerli ürün kullanma zorunluluğu getirildi. 

Operatörler yatırım yapmaya hazır

TÜRK TELEKOM

Türk Telekom Grubu Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin “Son on yılda yaklaşık 18 milyar liraya yaklaşan konsolide yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Grup olarak, 4G teknolojisinde sektöre öncülük eden çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

TURKCELL

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz “4G’de yaklaşık 5 yıldır yaptığımız testlerle bu teknoloji ile ilgili hazırlıklarımızı tamamlarken, 5G hazırlıkları kapsamında da önde gelen teknoloji kuruluşları ile birlikte yürüyoruz” dedi.

VODAFONE

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt “Mobil iletişimi 3G’nin en az 10 katı hızlandıracak 4.5G’ye geçmeye hazırız. Tüketicilerimize en kaliteli hizmeti sunmamızı sağlayacak en uygun frekansları almayı hedefliyoruz” dedi.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 26.08.2015 - 07:59 -370-
Bu sayfayı paylaşın :