+A A -A

Milyonlarca vatandaşa müjde! Büyük indirim geliyor

-A A +A
ÖTV indirimi beklentisini değerlendiren EPGİS Başkanı Aktaş, “Seçim öncesi piyasa canlanır halka da moral olur. ÖTV’de yüzde 15 indirim talep ediyoruz. Bu, vatandaşa benzinde 42 kuruş motorinde 32 kuruş indirim olarak yansır” diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem’in “Maliye Bakanlığı’nın fiyat esnekliği az olan mallarda ÖTV indirimine gitmesi gerekiyor” açıklamasına akaryakıt sektöründen de destek geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş seçim öncesinde piyasaya canlılık geleceğini belirterek, “Halka bir moral aşılanacaktır” dedi. EPGİS Başkanı Aktaş, bir grup gazeteciyle bir araya gelerek soruları yanıtladı.
 
BENZİNDE 42 KURUŞU BULUR
 
ÖTV’de yüzde 15 indirim olmasını talep ettiklerini belirten Aktaş, bunun benzinde KDV’li 42 kuruş, motorinde 32 kuruş indirim olarak halka yansıyacağını kaydetti. Aktaş, “Bunun yansıması otoyol yatırımları gibi her şeyi etkileyecektir. 42 kuruşluk indirim halka çok ciddi bir moral verecektir” ifadelerini kullandı. Aktaş öte yandan, ÖTV’de yapılacak olası indirimin LPG’ye yansımayacağını söyledi.
 
VERGİ KAYBI OLMAYACAK
 
KDV’nin de indirilmesi ve bunun ÖTV’ye yansıtılması gerektiğinin altını çizen Aktaş, şunları söyledi: “Bu, kaçağı önleyecek. ÖTV KDV değişiminde devletin ewrken tahsilatla batık olması muhtemel halihazırda vergi yüzsüzleri listesi olarak açıklanan listede yaklaşık 7 milyar lira gibi bir rakam bundan sonra olmayacak. Devletin vergisel bir kaybı olmayacak. Piyasaya canlılık getireceği için vergiler daha rahat ödenecek."
 
İSTİHDAMA KADAR HER ALANI ETKİLER
 
ÖTV indirimiyle devletin yaklaşık 9 milyar lira kaybı olacağını kaydeden Aktaş, “Tüketim artışından bu, kendini tölere edecektir. Devletin beyaz eşya ve mobilyada yaptığı ÖTV indiriminde kaybı olmadı. Piyasa rahatladı, devletin artı geliri oldu. Bu da aynı şey. İstihdam artar. Bu ara bir ürün olduğu için herkes etkilenecek” dedi.
 
Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 29.04.2018 - 13:16 -153-
Bu sayfayı paylaşın :