+A A -A

Myanmar’da soykırımı durdurmanın yolları..

-A A +A

Myanmar’ın “Rakhine” eyaletinde yaşayan Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalara) yönelik zulmün soykırıma ramak kaldığı son birkaç yıldır yüksek sesle dile getiriliyordu. Londra merkezli “İslami İnsan Hakları Komisyonu (IHRC)” Mart 2013’te yayınladığı bildiride, Rohingyalar aleyhindeki propagandanın artmasını endişe verici olduğu belirtilerek, “Müslüman azınlığa karşı üçüncü bir katliamın gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz” deniliyordu. IHRC, Myanmar’da gizli bir soykırım gerçekleştiğini, belirterek, “Uluslararası Toplum”un şiddetin üçüncü dalgasını derhal durdurmasını istemişti. 

 
Sivil kuruluşların raporlarına göre Arakanlılar soykırım sürecinin son safhalarını yaşıyorlar. Raporlarda tecavüz, işkence, katliamlar, keyfi gözaltılar, toprak gaspı ve gettolaştırma eşliğinde uzun vadeli bir soykırım stratejisinin uygulandığı belirtiliyor. Sızdırılmış hükümet belgeleri  de “kitlesel imha” plânının en üst düzeyde hazırlandığını gösteriyor. Rejim ve Budist faşistler Rohingyaları yok etmeye çalışıyor. Bu suç ortaklığı, maalesef, kitlesel desteğe sahip görünüyor. Soykırım takvimi aşamalı uygulanıyor. ‘Uluslararası Toplum’un sürece etkin şekilde müdahale etmemesi imha plânlarını cesaretlendiriyor. Arakanlı direnişçiler bu yüzden, “Tam teşekküllü soykırımdan bir önceki aşamadayız. Nüfusumuzu korumak zorundayız”diyorlar.

Geçenlerde okuduğum bir yazıda, “Myanmar liderlerinin terlemelerine gerek yok. Güçlü bir arkadaşları var. Çin” İbaresi yer alıyordu. Çin, uzun süredir Myanmar’a diplomatik koruma sağlıyor. BM Güvenlik Konseyi’nin 5 Daimi üyesinden biri olan Çin,  Myanmar aleyhinde caydırıcı kararlar alınmasını engelliyor. Çin  Rusya’dan da yer yer destek alıyor. Ne şahane bir taksim, ABD İsrail aleyhindeki kararları veto ediyor. Çin Myanmar’ı himaye ediyor,  ve tabii diğerleri de kendi suçlu dostlarını. Dünyada mazlumlara zulüm bu lanet sistemle yürüyor. “1994-Ruanda”yı hatırlayın, üç ay içinde ülkedeki Tutsi’lerin yüzde 75’i imha edildi.

Devamı için tıklayınız...

 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 06.09.2017 - 12:56 -836-
Bu sayfayı paylaşın :