+A A -A

Ne İdim, Ne Oldum?

-A A +A

 

İnsanoğlu, yaşamı boyunca biyolojik, fiziksel, ruhsal, sosyal ve fikri değişimler geçirmekten kurtulamaz. Sözgelimi her birimiz nerede doğduk, nerede yaşadık, şimdi nerdeyiz? Bu hayat serüvenimiz, zaman zaman bizi hayrete düşürür.

Buradan hareketle bir konuya temas etmek istiyorum. Amacım bir partiyi, bir topluluğu desteklemek diğerlerini kötülemek değildir. Türkiye’nin içinde bulunduğu ağır şartlarda geminin batmaması için kaptanı ve takımını desteklemektir. Bunu yapmak istemeyenlerin,  geminin batması için çaba ve gayret gösterdikleri gözlerden kaçmıyor. Sırf siyasi haset yüzünden kendilerinin de helakine neden oluyorlar.

Zaman husumet derecesinde muhalefet etme zamanı değildir. Gerçekten yanlış yapanlara doğruları usulü dairesinde yapıcı muhalefetle hatırlatmak özlediğimiz muhalefet tarzıdır. Peygambere bile vahye dayanmayan konularda muhalefet edildiğini bilmeyen Müslüman yoktur. Biz böyle bir anlayışın sahibiyiz. Lakin bugünkü durum, düşmanlarımızın evimizi ateşe verdikleri bir ortamda yangını durdurmaya çalışan idarecilere geçmişteki beğenmedikleri söylem ve eylemlerini sorgulayarak yangının söndürülmesine yardımcı olmamak değildir.

Mesela, Cumhurbaşkanı geçmişte Suriye, PKK, FETO politikaları konusunda şöyleyken şöyle oldu. Sayın Erdoğan’ın ve ekibinin söylem ve eylemleri hâşâ ayet gibi şaşmaz değildir.

DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM HİLKATİN GEREĞİDİR

Her birimiz geçmişte ne istihaleler (değişimler) geçirmişizdir… Dün siyasi görüşümüz şöyleyken şöyle olmuştur. Dünyaya tek pencereden bakan insanlar, bunu anlamakta zorluk çekerler; bununla kalmayıp muhataplarını fikrî istikrarsızlıkla suçlarlar. Yangının kendilerini yakmaya başladığında uyanırlar.

Mezar taşındaki yazı çok ibretlidir:

 “Ey ziyaretçim, dün ben senin gibiydim; yarın da sen benim gibi olacaksın”.  

Temsilde hata olmasın; günahından dönen insanları geçmişinden dolayı töhmet etmek mi gerekir, takdir etmek mi gerekir?

HANGİ ZAMANDAYIZ?

Zaman üçe ayrılır. Geçmiş zaman, şimdiki zaman, gelecek zaman. Geçmiş zaman ve gelecek zaman elimizde değildir. Önemli olan şimdiki zaman yani şu “an”dır. Şu an bulunduğumuz nokta, bizi en doğru tanımlayan zamandır. Gelecekte ne olacağımızı ise Allah bilir.  

İman konusu da böyledir. Ben şimdi imanımın kesinliğinden eminim, ama geleceğinden emin olamam.  Zira imanın geleceğinden emin olmak, Allah muhafaza kişiyi imandan çıkarır.

Sözün özü “ne idim, ne oldum ne olacağım?” hikmetli deyişinin bize söylediği çok şey var.

Gün, ülkemizin geleceğine destek olma günüdür; köstek olma günü değildir!

Selam ve dua ile.

There are 2 Comments

Hal dilinin kaleme dökülmesi belki ancak böyle olabilir. Mustafa abi teşekkürler. Yazdıkça ışıldayan bir kalemsiniz.

Kaleminize sağlık abi. Oldukça bilinçlendirici ve aydınlatıcı bir yazı olmuş.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 20.01.2017 - 11:58 -1,781-
Bu sayfayı paylaşın :