+A A -A

Niçin Evet Demeliyiz?

-A A +A

 

Necdet ERGÜN    (Ziraat Yüksek Mühendisi)
www:necdetergun.com
e-mail: necdet@necdetergun.com

Hayırcılar Türkiye devleti bugüne kadar nasıl geldiyse öyle gitsin istiyorlar. Türkiye lider bir ülke olmalıdır. Görülen o ki bundan sonra öyle olacak. Lider ülkeler de kararları çabuk vermek ve hızlı uygulamak zorundadır. Hayırcılar bazen sen bu ülkede yaşamıyor musun diyorlar. Evet ben bu ülkede yaşıyorum. Bugüne kadar Cumhurbaşkanları ile hükümetler arasındaki krizleri çok gördüm. Vesayetçilerin hükümetlere neler dikte ettiklerini de gördüm.

Ben 25 yıl bürokraside çalıştım. Bürokrasinin hükümetlere ne kadar zorluklar çıkardıklarını da gördüm. Artık bunların bitmesini istiyorum. Hızlı kararlar alabilen iktidarlar istiyorum. Ülkenin menfaatine alınan kararlara vesayetçilerin artık engel olmasını istemiyorum.

Gezi parkı temsilcilerinin hükümetten 3. Havaalanı inşaatının ve Yavuz Sultan Selim köprüsü inşaatlarının durdurulması isteklerini de duydum. Siz %85 oyla da gelseniz yine iktidar olamazsınız diyen üniversite hocalarını da duyduk. Halkın oylarıyla gelenlerin iktidar olmasını istiyorum. Onun için evet diyorum.

Bir TV programında Burdur milletvekilimiz Reşat PETEK CHP milletvekiline bu yasa teklifinin neresinde federasyon yazıyor. Nereden böyle bir mana ve anlam çıkarıyorsunuz şaşıyorum diyor. CHP milletvekili ben şu kadar yıl başbakanlıkta çalıştım, bir şu kadar yıldan beri de milletvekiliyim ben ne dediğimi bilirim diyor. Sanki vatandaş okuyunca anlayamıyor bu tecrübeli milletvekilinin dedikleri doğru onu kabul etmek zorundayız gibi bir ifade kullanıyor.

Bu millet ne çektiyse kendisi adına birilerinin anlam vermesi veya birilerinin düşünüvermesinden çekiyor. Bu millet bu maddeleri okur ve bal gibi de anlar.

Sabih KANADOĞLU'nun 367 garabetini o insan hangi maddeden çıkardı? Bu kişi de büyük hukukçuydu. 

Artık bu millet kendisi adına birilerinin düşünüvermesinden, yorum yapmasından çok çekti. Bırakın vatandaş okusun anlasın. Bu milletin aklını küçümsemeyin. Bu millet nereye oy vereceğini iyi bilir.

Eski sistemde seçilmemiş bir Cumhurbaşkanı vardı. Öyle iken sürtüşmeler oluyordu. Eğer bu düzenlemeler gelmezse seçilmiş Cumhurbaşkanı ile başbakan ve hükümet arasında daha çok sürtüşme görürüz. Cumhurbaşkanı her hafta bakanlar kurulunu toplasa başbakan ve bakanlara talimatlar yağdırsa bugünkü sisteme göre Cumhurbaşkanının hiçbir sorunluluğu var mı? Yok. O sadece vatan hainliğinden yargılanır. Çünkü bugünkü sistemde Cumhurbaşkanı yetkilidir, ancak sorumsuzdur. Yeni yasa teklifinde meclis Cumhurbaşkanını denetliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi yeni yasa geçse Cumhurbaşkanı da tek adam gibi davransa memleketin aleyhine kararlar alsa ne bu millet ne de bu meclis buna müsaade etmez.

Sol düşünce de olan partiler de Cumhurbaşkanını seçebilir. Bu nasıl olur? Halkı hor görmeyeceksin, halkın inancına saygılı olacaksın yani halktan biri olacaksın o zaman seçilirsin.

Ben yasaklar ülkesi istemiyorum, demokrasi istiyorum, kimse kılığından kıyafetinden, inancından dolayı yasaklı olmasın istiyorum. Onun için de evet diyorum. 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 26.02.2017 - 14:53 -701-
Bu sayfayı paylaşın :