+A A -A

O ülkeden Esed konusunda U dönüşü!

-A A +A

 

Suriye'de 2011 yılından beri süren ve 320 bini aşkın can alan savaşın başından beri Beşar Esed aleyhine sert bir tavır takınan Fransa'dan bir U dönüşü daha geldi.

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Emmanuel Macron temmuzda yaptığı açıklamada, Esed'in yerine geçecek "meşru bir halef" göremediğini ve Esed'in görevden uzaklaştırılmasının bir "ön şart olmadığını" söylemişti. Macron, öncelikli hedefin Suriye'deki DAEŞ tehdidini sona erdirmek olduğunu vurgulamıştı.

POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİ FİKRİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

François Hollande dönemine göre bu konuda önemli bir politika değişikliğinin işareti olarak algılanan açıklamadan haftalar sonra, bugün Fransa Dışişleri Bakanı Jen-Yves Le Drian konuştu.

BAKAN, MACRON'UN AKSİNİ SÖYLEDİ

RTL radyosuna röportaj veren Le Drian, "Esed ile barış inşa edemeyiz. Çözüm o olamaz. Çözüm yeni bir anayasa ve seçimlere gidecek bir siyasi geçiş için takvim oluşturmaktır. Halkını katletmiş Beşşar Esed ile geçiş süreci yapılamaz" dedi.

Macron, donan siyasi çözüm sürecini yeniden başlatacak yeni bir irtibat grubu kurmak için Le Drian'ı görevlendirmişti.

Cenevre'de yedi tur yapılan barış görüşmelerinden sonuç alınamamıştı. Türkiye, İran ve Rusya'nın liderlik ettiği Astana sürecinde ise eylül ortasında yeni bir tur görüşme planlanıyor.

 

 

Kategori: 
Etiketler: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 01.09.2017 - 18:00 -321-
Bu sayfayı paylaşın :