+A A -A

Ömür tüketen davalara son

-A A +A

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla başlatılan "Yargıda Zaman Yönetimi" hayata geçiyor. Dava açan vatandaşlar artık davasının ne kadar sürede biteceğini önceden öğrenme imkanına sahip olacak.
Türkiye'de uzun yargılama süreleri tarihe karışıyor. Adalet Bakanlığının hayat geçirdiği Yargıda Zaman Yönetimi ile artık davalar hedef süreler içinde sonuçlanacak. Soruşturma, Kovuşturma veya Yargılama Hedef Sürelerinin Belirlenmesi ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğü girdi. Yönetmeliğe göre soruşturma, kovuşturma veya yargılama türleri ile bunlara ilişkin hedef süreler Adalet Bakanlığı tarafından adli istatistiklere dayandırılarak belirlenerek İnternet sitesinde yayınlanacak. Hakim ve cumhuriyet savcılarının terfilerinde belirlenen hedef sürelere uyup uymadıkları da dikkate alınacak. Cumhuriyet başsavcılıklarında kayıt numarası alan soruşturma dosyalarında, ilgilinin müracaatı halinde hedef süreyi içeren belge verilecek. Yönetmeliğe göre hedef sürelerin belirlenmesine ilişkin düzenleme 1 Eylül 2017 tarihinden itibaren uygulamaya başlanacak.

HAKİM TAAHHÜDE GİRECEK 

Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Vatandaş dava açtığı zaman davasının kaç gün içinde biteceğine dair belge verilecek. Böylelikle yargı görevi yapan hakimlerimiz ve savcılarımız, mahkemelerimiz vatandaşa karşı işi zamanında bitirme konusunda taahhüde girmiş olacak, vatandaşlarımız da bu taahhüdün takipçisi ve denetçisi olacaktır. Yargıda zaman yönetimi bitmeyen davaları çabuk bitirme, makul sürede yargılama bakımından da son derece önemli sonuçlar doğuracaktır."

 

 

Kategori: 
Etiketler: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 24.06.2017 - 14:15 -277-
Bu sayfayı paylaşın :