+A A -A

Pentagon'dan Flaş Açıklama!

-A A +A

AA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Pentagon Sözcüsü Binbaşı Adrian Galloway-Rankine, Afganistan'a ilave asker gönderme hazırlığı iddiasına cevap verdi.

"Henüz bir karar alınmış değil." açıklamasını yapan Galloway, konuyla ilgili daha fazla detaya girmeyeceklerini bildirdi.

Amerikan medyasında yer alan ve Pentagon'un "Afganistan'daki durumu lehine çevirebilmek amacıyla bu ülkeye ilave 4 bin asker göndereceği" iddiasını içeren haberlere göre adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, ilave asker için hazırlık yapıldığını söylemişti.

- Trump'ın en büyük asker sevkiyatı olabilir

Doğrulanması halinde Donald Trump yönetimi altında ABD'nin en büyük askeri sevkiyatı olacak olan söz konusu gelişmeyle ilgili ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in gelecek hafta açıklama yapabileceği kaydedilmişti.

Mattis, önceki gün "Trump’ın Afganistan’daki Amerikan askeri sayısını belirleme yetkisini kendisine verdiğini" açıklamıştı. Mattis Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Senato Tahsisatlar Komitesi’nde 2018 mali yılın savunma bütçesine ilişkin senatörlerin sorularını yanıtlamış, “Dün öğle saatlerinde Başkan Trump Afganistan’daki askerlerimizin sayısını belirleme konusunda bana yetki verdi.” şeklinde konuşmuştu.

Mattis, verilen yetkinin iki ay önce kendisine verilen Irak ve Suriye’deki asker sayısını belirleme yetkisine benzer bir yetki olduğunu dile getirmişti.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 17.06.2017 - 09:28 -1,136-
Bu sayfayı paylaşın :