+A A -A

Peygamber'imizin (S.A.V) İzinde(1)

-A A +A

Selam değerli dostlar.

Sevgili Peygamber’imizin(s.a.s) son seferini yaptığı. Tabuk’tan selamlar.

Tabuk Suudi Arabistanın Ürdün sınırına yakın şehri.Nüfusu 700 bin civarında.Karayolu ile Hac görevini yerine getirmek isteyen vatandaşlarımız burdan giriş yaparlarmış.

Buraya çalışmak için gelen vatandaşlarımız daha çok, Hatay bölgesinden gelmişler ailelerini getirince çocuklarının okul ihtiyacı doğmuş. Devlet -Vatandaş işbirliği ileTürk okulu açılmış 500 yüze yakın öğrencisi var.Allah kim ne kadar gayret fedakarlık yaptıysa mükafatını versin.

Oğlumun eşi bu okulda öğretmen, bu vesile ile buraya geldik.Hiç bir şey sebepsiz olmuyor. Gelmeden biraz dersime çalıştım ama,gelip görmek de daha farklı.

Peygamber’imiz Bizans imparatorunun hırıstiyan arap kabilelerinde desteğini alarak müslümanlara karşı savaş hazırlığı yaptığı haberini alınca 

30 bin kişilik ordu hazırlayarak sefere çıktı.Yol uzun ve yorucu idi. Onun için

bu sefere “güçlük seferi” orduyada “güçlük ordusu”denmiştir.Medine Tabuk arası 700 km. Gelirken 15 yerde konaklamışlar Tebük Seferi esnasında konaklama yerlerinde on beş açık mescid (namazgâh) yapıldı .Bu gelenek daha sonra devam etti ve ordunun konakladığı yerler namazgâh oldu. Tebük Gazvesi süresince öğle ile ikindi, akşamla yatsı namazları cemedilerek kılındı.

Peygamber’imizin izini takip edenler hep başardılar.Ne zaman ayrıldılar sıkıntıya düştüler.Bugün ki İslam dünyasının çektiği sıkıntılar bu yüzden.

Allah’ım O’nun izinden ayırmasın.

İnşallah yazının devamını Tabuk gazvesi ve Hicaz Demiryollarını yazmaya çalışacağım.

Allah’a emanet olunun.  


TABUK   16 OCAK 2017.İbrahim KUMAŞ 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 16.01.2017 - 11:12 -1,017-
Bu sayfayı paylaşın :