+A A -A

Ramazan Ve Seçim

-A A +A

Daha önce genel seçimlerin Ramazan ayına denk geldiğini hiç hatırlamıyorum. Bu durumun Siyasi partilere ve adaylara nasıl yansıdığını ne gibi avantaj ve dezavantajlar sağladığını değerlendirmeyeceğim. Ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim; siyaset te propağandalarını iftarlara ve sahurlara taşımış durumda. Bu durumun kendi halinde bir müslüman  olarak bana ve benim durumumda olanlara nasıl yansıdığı aşikar.

Benim gibi yıl boyu Dünya gıllı gışı ile haşır neşir olmuş, hak ile irtibatı pamuk ipliğiyle sürdürmüş olanlar için maneviyat açısından arınma, azık edinme, tövbe etme, ibadet eksik ve gediklerimizi telafi etme fırsatıdır. Rahmeti kainatı kuşatmış olan Cenab-ı Allah Ramazan ayında biz aciz kullarının nefislerimizin emrinde hata ve yanlışlara düşeceğini bildiğinden tövbe telafi ve fırsat ayı olarak Ramazanı ve içindeki bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini bizlere bağışlamış.

 Bu nedenle her Ramazan bütün toplumu bir maneviyat havası sarar. İnananlar her zamankinden daha yoğun bir şekilde ibadet eder. Tövbe eder, Kur’an okur, nafile veya kaza namazı kılar, zekat sadaka verir. Hasılı manevi olarak bir’in bin olarak kayda geçtiği bu karlı ticaretten kabı nispetinde istifade etmeye çalışır. Bütün bunların birinci şartı da teneffüs ettiğimiz havaya sinmiş bulunan manevi atmosferin etki alanına girmektir. Halkla irtibatı azaltıp Hak ile irtibatı artırmayı gerektirir.

Fakat Endüstriyel atıklar nasıl çevreyi ve atmosferi kirletiyorsa, Ramazan atmosferini de maalesef bu seçim ortamı kirletiyor. Tam Allah-u Ekber deyip namaza odaklanmaya çalışırken kulakları delercesine yüksek sesle bangır bangır geçen bir seçim otobüsü sizi darmadağın eder. Ne okuduğunuzu şaşırırsınız İftardan önce TV den bir Kur’an Tilaveti dinleyim de huzur bulayım dersiniz, karşınıza siyasetçilerin tartışma programı çıkar. Sahurda da durum farklı değildir Tartışma programları imsak vaktine kadar sürer.

Eh bizde genel olarak siyasete çok meraklı insanlar olarak, taraftarı olduğumuz siyasi tercihin Türkiye’yi kurtaracak yegane görüş olduğuna iman etmişiz ya. Karşı görüştekileri de vatanı birliğini dirliğini yok etmeye kastetmiş hainler olarak gördüğümüzden tartışma programına takılır kalırız. “hanım hele dur değiştirme kanalı, ver şu kumandayı”  der, bir taraftan iftarımızı yerken bir taraftan da tartışma programını izleriz.  Zaten birazdan Hanımın en sevdiği dizi başlayacaktır. Çocuklar da akıllı telefonlarda  ya dataları yutan en son çıkmış bilgisayar oyununa, ya da Youtube da” yutuber“ denilen zirzopların anlamsız içeriksiz Show larına hipnoz olmuşlardır. Ya gerçekten bu “Yutuber”lar nasıl yaratıklar. Saatlerce hiç nefes almadan son sürat konuşup ta hiçbir şey anlatmamayı nasıl beceriyorlar?

Evdeki bu ortamdan sıkıldınız biraz maneviyat arıyorsunuz. Şu veya bu adayın iftar programına davetlisiniz. İftara gittiniz mi? İftardan ziyade panayır gürültü düzensizlik propaganda. Burada da manevi hava kirliliği had safhada. Belediyenin İftar çadırına giderseniz orada da Belediye Başkanının partisinin adayları misafirdir. Eh misafire konuşma yapma fırsatı verilmezse de ayıp olur değil mi?  En iyisi Teravih için kapağı en yakın camiye atmak. O da ne? Cemaat cami dışında sigara fosurdatıp grup grup olmuş siyaset tartışıyor. Camiye girip iki üç cümle vaaz dinlemek ağır geliyor.

Bir Ramazan nasıl güme gider? Diye sorarsanız. Bu yılki Ramazan en ibretlik örnek olarak gösterilebilir. Asılında her şey dönüp dolaşıp bizim gevşekliğimize geliyor. Ramazan’ı Ramazan yapan bizim kararlığımız ve irademizdir. Bu fakir en azından Ramazan boyunca Facebook ve Twitter orucu tutuyorum. Yani hiç bakmıyorum. Gerçekten siz de deneyin . Biliyorum birçokları için bu Oruç aç susuz oruçtan daha zor. Ama halkla irtibatı azaltıp Hakka daha yakın olabilmenin yollarından biri de bu. Bari hiç olmazsa Kadir gecesi fırsatını kaçırmayalım. Ramazanın ve Kadir gecesini feyz ve bereketinden istifade edenler olmak dileğiyle Allaha emanet olunuz.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 08.06.2018 - 19:01 -613-
Bu sayfayı paylaşın :