+A A -A

Referandum Sonrası Yapılması Gerekenler

-A A +A

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin oylandığı 16 Nisan Referandumu'nda milletimiz sandığa giderek kararını verdi. Anayasamızın bazı maddelerini değiştiren metin %51,3 oyla kabul edildi.

Bunun sonucunda 16 Nisan itibariyle Türkiye'nin siyasi ve idari sistemi değişti.

Artık referandum geçti ve milletimiz son sözü söyledi.

Şimdi önümüze bakma zamanıdır.

Bundan sonra ki süreçte hükümetin önünde çözüm bekleyen önemli konular bulunmaktadır.

1.) Mevcut anayasal düzeni, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine uyumlu hale getirmek. Özellikle de en çok yakındığımız bürokrasinin ağır işleyen çarkını hızlandırmak.

2.) Referandum sonrasında ortaya çıkan ayrışmanın yaratacağı olumsuzlukları en aza indirecek tedbirler almak. Milletimizin her ferdini kapsayıcı adımları atmak ve zamanımızı, enerjimizi boş alanlara, tartışmalara harcamamak.

3.) FETÖ ile mücadele kapsamında mağduriyeti en aza indirmek. Bu konuda gerekli adımların hızlı bir şekilde atılması gerekmektedir.

4.) Şuanda ekonomimizin geldiği nokta iyi bir şekilde gözden geçirilmeli ve sorunlu alanlar masaya yatırılmalıdır.

Referandum Sabahı

Türkiye ekonomisi referandum sabahında enflasyonun yeniden çift haneye yerleştiği, büyümenin potansiyel büyüme oranının neredeyse yarısına gerilediği, TL'nin bütün benzer ekonomilerin paralarından daha fazla değer kaybettiği, cari açığın hala yüzde 4'ün üzerinde olduğu, faizlerin yükseldiği ve buna karşın kurun da enflasyonun da frenlenemediği bir görünüm içindeydi.

Referandumun hemen ertesinde iki veri açıklandı. İşsizlik yüzde 13 gibi yüksek bir düzeye ulaştı. Bunun yanında Mart ayı bütçe gerçekleşmeleri açıklandı. Geçen yılın ilk üç ayında 46 milyon TL fazla vermiş olan bütçe, bu yılın ilk üç ayında 14,9 milyar TL açık verdi.

Lafı fazla uzatmayacağım.

Özetle söylemek gerekirse Türkiye ekonomisi bugün ciddi  bir darboğazda bulunuyor.

Hükümet bugünden başlayarak, Türkiye ekonomisinin bir darboğazda olduğunu kabul ederek ona göre politikalar üretmelidir.

Gerekli yapısal sorunlara çözüm getirecek yapısal reformları hayata geçirmelidir.

2019'a kadar 2 yıllık  bir süreç bulunmakta.

Bu sürecin iyi değerlendirilmesi gerekir.

Vesselam..

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 18.04.2017 - 23:11 -797-
Bu sayfayı paylaşın :