+A A -A

Referandumun Mesajı

-A A +A

                Son Anayasa Referandumunun üzerinden bir hayli zaman geçti ama tartışmalar bitmedi. Dileğimiz bu tartışmaların bir an evvel bitmesi ve toplumda uç göstermeye başlayan tehlikeli gerilim eğilimlerinin sona ermesidir.

                Referandum sonuçları üzerinde herkes bir şeyler söylüyor. Medeni bir ortam içinde söylemelidir de. Çünkü rakamlar ibret alınacak ve geleceğe dönük dersler çıkarılacak hususlara işaret ediyor. Eski âlimler görüşlerini ileri sürerlerken “ilmimle doğruluğuna inandığım ama yanlışa da ihtimali olan samimi görüşüm budur” şeklinde bir açık kapı bırakırlarmış. Yani bugünküler gibi “sözüm demirin kertiği” demezlermiş. Bu açıdan kimse “benim dediğim hakikatin ta kendisidir” demeden karşı görüşleri dinlemeli ve ona göre yapıcı bir duruş sergilemelidir. Elbette partiler, referandum sonuçlarından nerede yanlış yaptıklarına dair kendilerine uygun dersler çıkaracaklardır.

                Geçtiğimiz cumartesi günü “Hayır” kampanyası yürüten emekli bir Noter meslektaşımla konuşurken iki konuyu gündeme getirdim.

1)      Referandumda Hayır diyenler de Evet diyenler de, gerekçeleri farklı da olsa aynı gaye için oy vermişlerdir. Vatanın selameti.

               Hayır diyenler, Başkanlık sistemine geçince memleket eyaletlere bölünecek, federasyon gelecek, bu da vatanın bölünmesine sebep olacaktır, bunu önlemenin yolu Anayasa teklifini reddetmektir, demişlerdir.

               Evet diyenler ise, devlet hem içeride savaşıyor, hem dışarıda savaşıyor, böyle bir ortamda hayır dersek, bu, hükümete güvensizlik anlamında yorumlanarak iç ve dış baskıları davet edecek ve hükümet düşecek. Birinci Dünya Savaşı öncesine benzeyen bu durum, vatanın geleceğini tehlikeye atacaktır, öyleyse evet demeliyiz, demişlerdir.

               Görüldüğü gibi, hayır diyenlerin de evet diyenlerin de gözettiği hedef vatandır. Terör örgütleri hariç ne evet diyenler ne de hayır diyenler vatan haini değildir. Bu açıdan hiç kimse, karşı görüş ileri sürdü diye hiçbir kimseyi dışlamamalıdır. Hepimiz bu milletin evladı, hepimiz bu vatanın çocuklarıyız. Hukukta “yanlış gerekçeyle doğru karara varmak” şeklinde bir kavram vardır. Kaldı ki burada öyle bir şey de yoktur. Referandumda aziz milletimiz farklı gerekçelerle ama vatan gailesiyle reylerini sandığa atmışlardır.

2)      Üniversiteye devam eden kızım, sandıktan  % 55 hayır çıkacağını söylüyorlar diyordu. Hayır oyları bu tahminin altında kaldı. Önemli olan bu tahminin tutup tutmaması değil. Sandıktan evet çıktı ama gençlerin yaptığı tahminden benim çıkardığım sonuç şudur:

               a) Demek ki gençler mevcut gidişattan hoşnut değiller.

               b) Hükümet, 15 yıl kesintisiz süren iktidarı döneminde, sınırlı sayıda burs verdikleri hariç, gençlerle temas sağlayamamış, onlara eğitim anlamında pek fazla bir şey verememiş.

               Başka konular üzerinde fazla durmuyorum. Bu son şık yani eğitim, hükümetin üzerinde en çok duracağı konu olmalıdır. Bu meyanda atılacak ilk adım da, tıpkı savaş alanında saha temizliği yapar gibi eğitim kadrolarındaki yabancı ajanları temizlemek olmalıdır.  

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 25.04.2017 - 11:45 -591-
Bu sayfayı paylaşın :