+A A -A

SEVGİ DOSTLUK ve KARDEŞLİK PLATFORMU DİYARBAKIR, MARDİN ve ŞIRNAK'TA

-A A +A

Sevgi, Dostluk ve Kardeşlik Platformu üyesi Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı- Araştırma Kültür Vakfı ile İnfak Vakfı yetkilileri beraberinde Yardımeli Derneği yetkilileri ile birlikte 2-5 Haziran 2017 tarihleri arasında Diyarbakır-Mardin-Şırnak ve Cizre'de STK temsilcileri ve Mülki İdare yetkilileri ile temaslarda bulundular ve İftar programları düzenlediler.
Programın birinci gününde Ankara'dan Diyarbakır'a giden heyeti, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Diyarbakır temsilcileri Hayrettin EBİRİ ve Eyüp Karakaş karşılayarak mihmandarlık yaptılar.
İlim Yayma Cemiyeti, Yardımeli Derneği ve Suffe medresesi ve Medrese Alimleri Vakfı ziyaret edilerek, çalışmaları hakkında bilgi alındı. Diyarbakır'ın tarihi yerlerine ziyaretler yapılarak, akşam iftar programına geçildi.
Büyükşehir Öğretmenevindeki iftara STK temsilcileri, bürokratlar ve vatandaşlardan oluşan 200 kişilik bir toplulukla birlikte iftarda bir araya gelindi.

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Diyarbakır temsilcisi Hayrettin EBİRİ açılış konuşması yaparak "Birlik ve beraberliğimizin daha da pekiştiği bu tür programlar ülkemiz ve halkımızın mutlu geleceği için önem arz etmektedir. Bu amaçlar doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz" diyerek toplantıyı açtı. 

Bu sene ikincisi gerçekleştirilen ve geleneksel hale getirilen iftar programında platform sözcüsü Anadolu Vakfı Başkanı Av. Hayrullah Başer:

 

"Geçtiğimiz yıl Barış ve Kardeşlik köprüleri kurulması amacıyla bu etkinliklerin düzenlendiğini ve geleneksel hale getirdiklerini" söyledi. "Kardeşliğimizi tesis etmek için buradayız. Bölgede olanları anlamaya ve yorumlamaya çalışıyoruz. Bölge insanının çok çilelere katlandığını, iki neslin terör nedeniyle kaybedildiğini, bu ülkenin geleceği olan çocuklarımız ya cezaevlerinde ya da mezardadırlar. Çocuklarımıza ve gelecek nesillere barış içinde müreffeh bir Türkiye ve İslam alemi bırakmak için bu iftar sofraları bir fırsattır" diyerek, " İslam medeniyetinin yeniden inşa edilmesi gerektiğini, sorunlarımızı ancak bu hedef doğrultusunda ülkemizin ve tüm Müslümanların elbirliği ile çalışarak aşabiliriz" dedi.İftar yemeğinden sonra STK temsilcilerinden oluşan yaklaşık 50 kişilik bir heyetle gece geç saatlere kadar sohbet ve fikir testisinde bulunuldu.

İftara Vakıflar Bölge Müdürü Metin EVSEN' de katıldı.

Gezinin ikinci gününde Mardin'e geçildi.
Memur-Sen İl Başkanı Mustafa AYDIN ve Abdulsamet YILMAZ'ın mihmandarlığında şehrin tarihi mekanlarına yapılan geziden sonra, Grand Yay oteli'nde ki iftar programına geçildi.

STK Temsilcileri, bürokratlar ve Suriyeli mülteci ailelerden oluşan 250 kişilik bir toplulukla iftar yemeği yenildi dualar edildi.

Yaklaşık 30 kişiden oluşan STK temsilcileri ile gecenin geç saatlerine kadar Mardin ilinin ve Türkiye ve İslam coğrafyasının problemleri ve çözüm önerileri konusunda bir toplantı yapıldı. Toplantıda özellikle FETÖ ne karşı yapılan mücadele konusunda,  bölgede karşılaşılan sıkıntılar, iktidar partisinin mahalli yöneticilerinin halk ile ilişkilerindeki problemler dile getirilerek, halkın iktidar partisinden maddi ve manevi beklentileri ve hassasiyetleri dile getirildi. PKK'ya karşı verilen sahadaki mücadelenin ve KCK'ya karşı yürütülen operasyonların terörle mücadele başarı ile sonuçlanıncaya kadar devam etmesi gerektiği vurgulandı.

Gezinin üçüncü günü Şırnak iline gidildi. İl Valisi Ali ihsan SU makamında ziyaret edilerek, İlde yaşanan elim helikopter kazası nedeniyle hayatını kaybeden TSK mensubu şehitlerimiz için taziye dilekleri iletildi ve üzüntüler dile getirildi. Şehitlerimize dualar edildi.
Heyetimize mihmandarlık eden Cizre Memur-Sen Başkanı ve Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Şırnak temsilcisi Abdullah ÇATI ve ile birlikte Cizre ilçesine geçildi. Öğretmen evindeki iftara STK temsilcileri ve halktan oluşan yaklaşık 200 kişilik topluluk ile iftar yemeği yenildi. Dualar edildi, konuşmalar yapıldı.

İftar yemeğinden sonra STK temsilcilerinden oluşan yaklaşık 30 kişilik bir ekip ile gece geç vakitlere kadar sohbet ve fikir testisinde bulunuldu.

Sevgi Dostluk ve Kardeşlik platformunu oluşturan Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Başkanı Av. Hayrullah BAŞER, Araştırma ve Kültür Vakfı Ankara Şube başkanı Metin MAHİTAPTAOĞLU ve İnfak Vakfı Başkanı Av. Ömer KÖSE ile Yardımeli Derneği temsilcisi eski parlamenter Dr. Mehmet SILAY toplantılarda konuşmalar yaparak fikirlerini açıkladılar.

Cizre Savcısı Tahir AVCIBAŞI ve Cizre Kaymakamı Ahmet ADANUR makamında ziyaret edilerek gezi ve temaslar sonlandırıldı.

Güneydoğuda PKK'nın çukur ve hendek terörünün başladığı Şubat 2016'da bölgeye yaptığımız ziyaretten bu yana geçen zaman zarfında, bölgedeki STK temsilcileri ile başlattığımız diyaloğun çok olumlu bir süreçte devam ettiğini bu görüşmelerin devamında çok büyük yarar olduğu ve temasları daha ileri boyutlara taşıma ihtiyacı olduğunu geldiğimiz nokta itibariyle görüyoruz. Belki de bölgedeki STK temsilcilerini ve kanaat önderlerini Ankara'da programlarda buluşturmak da ilerisi için düşünülmelidir.
Gezi boyunca heyetimize mihmandarlık eden, her türlü desteğini esirgemeyen dostlarımıza, kardeşlerimize teşekkürlerimizi sunmayı bir borç biliyoruz.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 12.06.2017 - 17:45 -955-
Bu sayfayı paylaşın :