+A A -A

Sınavlarda 'açık uçlu' devri sona erdi

-A A +A

Öğrencilere analiz yapabilme, kritik düşünebilme yeteneğini kazandırabilmek için üniversite ve liseye geçiş sınavlarında açık uçlu soruların sorulması kararlaştırıldı. 2017 YGS ve LYS'de açık uçlu yani kısa cevaplı sorular yer aldı.

Liselere geçiş sistemi olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminde de açık uçlu soruların çıkacağı açıklandı. Ancak değerlendirmelerin nasıl yapılacağı, örnek sorular gibi detayların duyurulduğu günün akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasıyla TEOG kaldırıldı.

Açık uçlu sorular uygulanamadan rafa kalktı. Yeni liselere geçiş sınavında bunlara yer verilmeyeceği belirtildi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, toplumda bu soruların değerlendirilmesinin objektif yapılamayacağına dair bir algı olduğunu, yeni bir tartışmaya yol açmamak için bu soruların olmamasına karar verdiklerini söyledi.

Bakan Yılmaz, "Biz aslında MEB olarak açık uçlu sorulara hazırdık, öğretmenlerimiz ve değerledirmecilerimizi bu doğrultuda eğitmiştik" açıklamasını yaptı.

Hürriyet'in haberine göre, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer'in son açıklamasına göre ise bu sorular üniversite sınavından da kaldırıldı.

Böylece Türk eğitim sisteminin önemli sınavları için "açık uçlu soru" devri kapanmış oldu.

TEOG'un ilk "açık uçlu" soru örnekleri belli oldu
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 29-30 Kasım 2017'de yapılacak 8. sınıf 1. dönem merkezi ortak sınavlardaki açık uçlu soruların dağılımı ve soru örnekleri belirlendi. İlk etapta Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerine ait sınavların her birinde yer alan 20 sorunun 2'şer tanesi açık uçlu sorulardan oluşacak.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 02.12.2017 - 11:21 -748-
Bu sayfayı paylaşın :