+A A -A

Şok iddia! Kuzey Kore ile Esad...

-A A +A
Birleşmiş Milletler'de (BM) oluşturulan bir  bilirkişi heyeti, Kuzey Kore'nin kimyasal silah ve balistik füze programlarını Beşşar Esed rejimi ile iş birliği içinde geliştiriyor olabileceğini ileri sürdü. 
 
Pyongyang yönetimine karşı yaptırımların uygulanmasını izlemekle  görevli 8 üyeli heyetin yayımladığı raporda, heyet, Kuzey Kore ile Esed rejimi  arasında "yasaklanmış kimyasal, balistik füze ve konvansiyonel silah" programları  ile Suriye'nin scud füzeleri, karadan havaya füze ve füze savunma sistemlerinin  bakımı ve onarımı konusunda iş birliği içerisinde olduğuna yönelik istihbaratları  incelediği belirtildi.
 
Bu yılın 2 Şubat-5 Ağustos tarihlerini kapsayan raporda, yaptırım  listesine alınan Kuzey Koreli kuruluş ya da bireylerin Suriye'de faaliyette  bulunup bulunmadığına ilişkin araştırmaların devam ettiği kaydedildi.
 
BM üyelerinden ikisinin Kuzey Kore'den Suriye'ye deniz yoluyla  giden bazı sevkiyatları durdurduğu ifade edilen raporda, bir BM üyesinin de  bilirkişi heyetine, sevkiyatlardaki malların Suriye rejimi ile Pyongyang'ın  Madencilik Geliştirme ve Ticaret Şirketi (KOMID) arasındaki anlaşmanın bir  parçası olduğuna inandığını aktardığına yer verildi.
 
Raporda, sevkiyat alıcılarının, ABD ve Avrupa Birliği (AB) tarafından  rejime ait Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi'nin paravan şirketleri olduğu  tespit edilerek, merkezin daha önce de KOMID'le yasaklı madde ticareti yaptığının  bilindiği hatırlatıldı.
 
Diğer yandan, Kuzey Kore'nin 3 Eylül'de yaptığı son nükleer  denemesinin ardından ABD bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanması için BMGK'ya yeni  karar tasarısı sundu.
 
İçeriği henüz açıklanmayan, BMGK'da bugün oylanacak tasarıya Kuzey  Kore sert tepki verdi.
 
Kuzey Kore'nin resmi KCNA ajansının haberine göre, ülkenin lideri Kim  Jong-un yaptırımların yükünü zaten çekmek zorunda kalan halkına "kanları  pahasına" son nükleer denemeye destek verdikleri için teşekkür etti.
 
Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho da ülkesinin, BMGK'dan çıkacak  daha fazla yaptırıma karşı ABD'ye "tarihindeki en büyük acıyı ve ızdırabı  yaşatarak" cevap vereceği açıklamasını yaptı.
Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 11.09.2017 - 15:07 -237-
Bu sayfayı paylaşın :