+A A -A

S&P provokasyon amaçlı Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

-A A +A
Kriz çığırtkanı Standard and Poor’s, yine Türkiye’yi hedef aldı. Avrupa Birliği’yle imzaladığı protokolü hiçe sayan S&P, 16 Nisan referandumu öncesinde yaptığı gibi takviminde olmadığı halde, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü.
 
Ekonomik krizlerin fitilini ateşleyen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s yine  ‘takvim tutmaz’ bir rapor yayımladı. Sıfırcı hoca lakaplı kuruluş, ilk olarak FETÖ’nün başarısız darbe girişiminden 5 gün sonra alelacele hazırlanmış bir raporla, Türkiye’nin yatırım yapılabilir notunu kırmıştı. Faiz lobisinin ikinci takvim dışı raporu ise, 16 Nisan referandumundan 3 ay önce yayımlanmış, ülkenin kredi görünümü negatife çekilmişti. Bu kez de, cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken, ağustosta beklenen Poor’s raporu dün açıklandı. Kuruluş,  gerçeği yansıtmayan nedenlere dayanarak Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu “BB”den “BB-”ye düşürdü. Kuruluş, Türkiye’nin yerli para cinsinden notunun ise “BB “den “BB”ye düşürüldüğünü, görünümünün “durağan” olduğunu bildirdi. S&P bir kez daha takvim dışı bir açıklamayla, değerlendirmelerinin tamamen politik olduğunu kanıtlamış oldu.    
 
AB’Yİ HİÇE SAYDI  
 
Kredi derecelendirme kuruluşlarının Avrupa Birliği’yle imzaladığı protokol gereği, raporlarda uyulması gereken kurallar belirlenmişti. Buna göre, kredi derecelendirme kuruluşunun ilk olarak bir takvim belirleyerek, hangi ülkenin kredi notunu ne zaman açıklayacağını önceden duyurması gerekiyor. Fakat S&P, 20 Temmuz 2016,  27 Ocak 2017 ve 2 Mayıs 2018’de  takviminde olmadığı halde Türkiye ekonomisiyle ilgili kararını açıkladı.    
 
GEREKÇESİ ENFLASYON 
 
Kredi notunun düşürülmesiyle ilgili olarak, elle tutulur veriler paylaşamayan derecelendirme kuruluşu, kurdaki değer kaybının ve oynaklığın finansal istikrara yönelik bir risk olduğunu iddia ederek, Türkiye'de yüksek enflasyonla birlikte cari ve mali açık gibi dengesizlikler olduğunu öne sürdü.
 
Krize tam puan 
 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings ve Standard & Poor's ocak ayındaysa skandal bir karara imza atmıştı. Büyüme rekoru kıran Türkiye'yi görmezden gelen kuruluşlar, ekonomik kriz yaşayan Yunanistan'ın kredi notunu yükseltmişti. Ocakta Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan'ın kredi notu “B-”den “B” seviyesine yükseltilerek, kredi notu görünümünün “pozitif” olduğu kaydedilmişti. S&P'nin raporunda ise Yunanistan'ın yabancı ve yerli para cinsinden uzun dönem kredi notu “B-” seviyesinden “B” seviyesine çıkarılarak, görünümünün “pozitif” olduğu bildirilmişti.
 
BAŞKA ÜLKELERE DE YAPTILAR
 
İtalya, kredi derecelendirme kuruluşları Standard & Poor's ile Fitch'i, 2011 ve 2012’de İtalya'nın notlarını kırarak piyasaları manipüle etmek suçlamasıyla mahkemeye verdi. Global ekonomik kriz dönemlerinde aldıkları kararlar nedeniyle kredi derecelendirme kuruluşları Yunanistan, Fransa, İzlanda’da da yoğun biçimde eleştirilmişti. ABD yönetimi de, Standard & Poor’s’a 2007 yılındaki mali krizden önce yanlış kredi değerlendirmelerinde bulunduğu gerekçesiyle dava açmıştı.  
 
Hedefi seçim
 
Tarihte sıfırcı hocanın seçim öncesi yayımladığı skandal raporları saymakla bitmiyor. Bu sayede ülke ekonomisi üzerindeki baskıyı artırmayı hedefleyen derecelendirme kuruluşu, Merkez Bankası’na faiz artışını işaret ediyor. Asıl hedefi ise yabancı yatırımcıyı Türkiye’den uzaklaştırmak. Poor’s’un AB, OECD ve G20 ülkelerini büyümede sollayan Türkiye ekonomisine yönelik hazırladığı bu raporlar ekonomi dünyasında büyük tepkilere sebep oluyor.   
 
(Güneş)
Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 03.05.2018 - 10:23 -156-
Bu sayfayı paylaşın :