+A A -A

Şu anda İran ile savaşa...

-A A +A

Ebu Gayt, Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Arap Birliği  Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı'nın ardından yaptığı basın  açıklamasında, "Arap ülkeleri şu anda İran'la savaşa girmeyecek.  İran'ın  müdahaleleriyle mücadelede bir sonraki adım olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik  Konseyi'ne başvurulması uzak bir ihtimal değil ancak bu konuda henüz bir karar  alınmadı." dedi.

Hizbullah konusunda sonuç bildirisinde yer alan ifadelere ilişkin Ebu  Gayt, şunları söyledi:

"Arap dışişleri bakanları toplantısının sonuç bildirisi, Hizbullah'ın  bir terör örgütü olduğuna işaret ediyor."

Toplantıya katılan Lübnanlı diplomatik kaynaklar, Lübnan'ın söz konusu  bildiride "Hizbullah'ın terör örgütü" şeklinde nitelendirilmesi ve Lübnan  hükümetindeki varlığına ilişkin maddelerine itiraz ettiğini aktardı.

Kaynaklar, Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil'in toplantıdan hemen  önce yaklaşık 10 kadar Arap dışişleri bakanıyla gerçekleştirdiği telefon  görüşmelerinde, "Lübnan'ın Arap ülkelerinin içişlerine yönelik herhangi bir  müdahaleyi reddeden tutumunu vurguladığını" kaydetti.

Basil'in görüşmelerde ayrıca Lübnan'ın konumu, ülkenin iç dengelerinin  doğası ile Arap ülkeleriyle ilişkilerinde gösterdiği hassasiyetin dikkate  alınmasını istediği vurgulandı.

Irak'ın da Hizbullah'ın terör örgütü olarak tanımlanması ve İran  hükümetinin siyasetinin kınanmasına itiraz ettiği dile getirildi.

Başka bir Arap diplomatik kaynak ise Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh  Halid bin Ahmed Al Halife'nin, Hizbullah'ı Arap ülkelerinin içişlerine karışmakla  suçladığını belirtti.

Al Halife, "Hizbullah'ın, Suriye, Yemen ve bazı Körfez ülkelerinde  müdahalede bulunduğunu gösteren deliller var. Hizbullah ayrıca İran'ın, Arap  ülkelerinin istikrarını sarsmasına yardımcı oluyor." diye konuştu.

Arap yetkililer toplantıda, İran'ı Husilere füze vermekle suçladı ve  Tahran yönetiminin bölgedeki müdahalelerinin durdurulması için Arap ülkelerinin  ortak duruş sergilemesini istedi.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 20.11.2017 - 11:31 -402-
Bu sayfayı paylaşın :