+A A -A

TCK 220 ‘de tecrubelerle yazılmıştır !

-A A +A

      Mağduriyetleri konuşuyoruz .

        Özellikle FETÖ/PDY ile ilgili gözaltı kararı verilen şüphelilerin uzunca bir süre hakim yüzü görmeden tutuklu kalması en çok dillendirilenlerden.Oğlu bulunamazsa babasının, yada annesinin yakalandığı gibi provake haberlerde cabası.Cezaların şahsiliği ilkesini bertaraf eden uygulamalar olduğuna işaret eden haberlere sık sık rastlıyoruz.Özellikle masumiyet karinesinin çiğnenmesi bağlamında   bank asya ‘dan bir hesap numarasının,yada bu örgütle alakalı dersane ve okullarda  öğrencisi olan velilerin yada gazete abonesi muhatapların , gözaltı yada ihraçla karşılaşması  , malum olağanüstü hal şartlarında adil yargılanma hakkına yönelik başkaca itirazlar mevcut konjonktürü 15 Temmuz sonrası toparlanmayı başka bir pencereden seyre zorluyor.

En doğal şekliyle Ömer Halisdemir cinayetlerinin, meclisin bombalanmasının,halkın üzerine açılan ateşlerin  hesabının sorulması gibi son derece haklı bir refleksle adının konması gereken bu süreci nedense birazda algı yönetimi ile bu yöne devşirmek maksatlı olsa gerektir.

        5237 sayılı TCK ‘nın örgüt suçunu ihtiva eden 220.maddesinin gerekçesinde değinildiği üzere “bu suç tanımı ile korunan hukuki değer kamu güvenliği ve barışıdır.Kamu güvenliği ve barışının bozulması ise bireyin güvenli ,barış içinde yaşamak hakkını da zedeleyecektir.Bu nedenle sözkonusu düzenlemeyle  aynı zamanda bireyin Anayasa da güvence altına alınmış olan hak ve özgürlüklerine  yönelik fiilere karşı da  korunması amaçlanmaktadır.”

        Özetle kamu güvenliği ve barışının bozulması durumunda toplumdaki kişilerin barış içinde ve güvenli bir biçimde yaşama hakkı ihlal edilmiş olacaktır.15 temmuz günü gibi !

        Bu amaçla henüz suç işlenmese dahi sadece suç işlemek amacıyla  örgüt oluşturmuş olmaları nedeniyle örgüt mensubu faillerin cezalandırılması yoluna gidilmiştir.Suçun oluşması için ayrıca amaç suçlardan herhangi birisinin işlenmiş olmasına gerek yoktur. Kanunkoyucu  suç işlenmesi yönündeki  açık ve somut iradeyi cezalandırma yoluna gitmiştir.TCK 220 kanun olarak kodifike edilirken elbette uzun tecrubelerle bugüne şekillenmiştir.Bu bakış açısı kanuni çelişkileri barındırmayacak kadar açık ve net olarak mevcut olayla örtüşmektedir.

        Gizli örgüt yapısı tartışılmayacak kadar aşikar bu olayda sanırım içtihatlar oluşurken bu yapılanma daha çok namzet örnek olacaktır.Bu gizlilik ve parayla satın alınamayacak hainliklerin nasıl bu kadar hiyerarşik devamlılık ile somutlaştığını dosyalarda irdeleyip irdeleyip şaşkına döneceğiz ! Bu müslüman toprağında olup bitenler bizden sonraki yüzyıl içinde belki örnek teşkil edecek.Bunlar müstakbel yazı dizileri…

        Bugün için konuşmamız gereken ise şudur: TCK 220 de belirtilen örgüt yapısı içinde olup suç kastı olmayan, bilakis yaptığı her eylemde bir fedakarca duruş sergileyen,nasiplenmekten çok sebil usulü gayret eden,karşılıksız seven ! ,MENFAAT PEŞİNDE KOŞMAYAN ! ancak meclisi bombalatan, mahrem sırlarımızı gavurlara satanların ortakları, abileri !, ablaları !, cemaat bozuntusu ihanet şebekesinin kader çizgisine göz göre göre razı olacak mıyız ? Elbette …

        Bu kadar tenakuz nasıl biraraya gelir.

        İnsanın aklını zorluyor gerçekten.Evet çağın savaşları bu metaforların kaosuyla  sürüp gidecek.Kolaycılık peşindeki her türlü iyiniyetli gayretkeşlik, esastan kopmuş bir davacılık !,evcilik oynar gibi “yeni bir dünya kurma ideali “  uzun vadede cezasını çekecek.Elma şekeri tadında “ılımlı islam “ ,diyalog adı altında şahsiyetsizlik taçlandırmayacak.

        TCK 220 de belirtilen tecrubeyi bizde toplum olarak yaşayacağız.Suça karışmayan da örgüt üyesi sıfatı ,mensubiyeti var ise kurunun yanında yaş olarak ceza almayacak.Bilakis alması gerektiği gibi alacak.Masumiyet karinesi geçerli olmak kaydıyla.Hukuka uygunluk sebepleri irdelenmek kaydıyla.Suçta ve cezada kanunilik ilkeleri geçerli olmak kaydıyla.Bu kez oyuna gelmeyeceğiz çünkü.”Suç işlenmesi yönündeki irade,yaltaklanan el,”eşekler cenneti” müptelaları bu kez cezalandırılacak”. Hafife alınmayacak.7 Şubatta olduğu gibi es geçilmeyecek.Mit müstaşarını mesai bitimine 5 kala arayıp, başbakanı ameliyat masasında yakalamak isteyen örgüt yapısı asla hafife alınmamalıydı.MİT tırlarında dünyaya mahremiyetimizi satanlar örgüt yapısı içindeydiler.17/25 de darbe teşebbüsü açık açık bas bas bağırırken yine sağır sultanların duyduğunu körleştirilmiş bilinçlerimiz ! nasıl duyamadı ise bu defa kanunların tecrubesine güvenmek zorundayız.Bu örgüt yapısı çökertilmeli.Alamut Kalesinin akibetini aratmamalı.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 22.09.2016 - 10:39 -1,011-
Bu sayfayı paylaşın :