+A A -A

Terör konusunda kararlı adımlar..

-A A +A

Terör belası 35 yıldır içimizi yakmaya devam ediyor. 35 yıldır birbirinin aynısı teselli sözleri, ne tedbir alınırsa alınsın, aynı acıyı bir kere daha yaşamak, aynı nakaratı dinlemek alışkanlık olmuştu.

 

35 yıl önceki başbakanın bir terör olayı olduğu zaman söylediklerine bakın, sonrakilere bakın, hep aynı sözler. Ama hiçbir netice değişmemiş. Toplumun yüreğinin yağını eritmek için veya toplumun gazını almak için belki de teröristleri öldüreceğiz diye dağları bombalamalar.. Acıları dindirmeyen teselli sözleri.. vs vs.. Sonuç aynı, olay aynı.. Sözler aynı..

 

İşin tuhaf yanı, iyi niyetli insanların ve vatanseverlerin faydalı öğütlerini yıllardır tekrarlamalarına rağmen, yöneticilerin; bu yollu bir tedbir almayışları da var. Yöneticiler 35 yıldır aynı nakaratı söylemelerine karşılık, hassas  insanlar da 35 yıldır endişelerini tekrarlamaktadırlar yani. Arkadaşımız eski Tokat milletvekili İbrahim Kumaş’ın 12.12.1994’de TBMM’de yaptığı bir konuşma bunlardan birisi: ”PKK terörü, Türkiye’ye karşı yöneltilmiş haçlı emperyalist saldırısının uzantısıdır. Terörü ekonomik ve askeri tedbirlerle ortadan kaldıramazsınız. Terörün dış kaynağını kurutmalısınız. ”Terörü yüzümüze gülen Avrupa ile ABD destekliyor. Bunu biliyoruz. Ama etkili olarak ne yapıyoruz belli değil.

 

İşin başı, olaylar karşısında kararlı duramayış. Ne yapacağını tam olarak belirleyememiş bir irade. Tayin için derece yükseltmeyi teklif eden korkak anlayış.. ”Terör ile dağda mücadele etmek zor. Adam önümüzden kaçıyor, yukarıya çıkıyor. Bize el sallıyor. Bizimle alay ediyor. Dağda onlarla baş edemeyiz” gibi ahmak lafları.. Dağ, kimin dağı diyemedik. Dağda PKK’lılar keçi gibi tırmanıp kaçıyor da biz niye tırmanamıyoruz. Onlar dağın her yerini bilmiş ve öğrenmiş de biz niye aynısını yapamıyoruz diyemedik. Dedik ama, çok zararlar gördükten sonra.

 

Bir kere şimdiye kadar terör karşısında tam bir plan yapamadık. Tam bir strateji geliştiremedik. Olaylar oldukça plan yaptık. Önceden köklü bir politika oluşturamadık. İşin bu kadar uzamasının en önemli sebebi bu idi. Mesela, terör elebaşıları için bir hesap yoktu. Onlar hakkında bir yakalama ve tutuklama kararı bile yoktu şimdiye kadar.. Şehirlerde terör  destekçisi  belediyeleri asıl KCK yönetirken, seçilmiş belediye başkanları bile Kandil’den gelen eşkiyalar tarafından denetlenirken, yeterli tedbir alamadık.

 

Şimdilerde yapılan, geç kalmış bir işti. Doğu ve Güneydoğu’da Belediye başkanlarının çoğu halka hizmeti düşünmüyor,  Kandil’den gelecek bir emri bekliyordu. O görevde onlar durmamalı idi. Milletvekilleri de öyle. Onların hepsi temsil görevini yerine getirmeyi yitirmişti.. Hükümetin son iki aydır yaptığı isabetli bir politikadır.

 

Eskiden, terör yuvalarını bombalıyoruz diye muhtemelen dağları ve boş arsaları bombalıyorduk. Şimdi, akıllı ve insansız uçaklarla daha isabetlisi yapılıyor. Bir çok terör ileri geleni de imha edildi. Ama bunlar yetersizdir. Daha ilerisi yapılmalıdır.

 

Bir terör hareketini yok etmek için, işin lider kadrosunun yok edilmesi gerekir. Terörün elebaşıları ortadan kaldırılmazsa; dağda olsun, şehirde olsun gizlenmiş militan için bir umut vardır. Kendisine emir veren veya vermese de eylemlerinden dolayı mutlu olduğu insan sağ oldukça, o şahıs için bir umut vardır. Kandil’dekiler için de bu böyledir. Hatta Öcalan idam edilmeyip de İmralı’da durduğu için O’nun için de militanın bir umudu vardır. En azından O’nun yapacağını umduğu veya diyeceğini umduğu bir şey vardır. Ne de olsa, o sağdır. Terör ileri gelenlerinin sağ olması umudu artıran bir olaydır.

 

Bunu şimdi anlıyoruz. 35 yıl sonra daha yeni yeni terör örgütü ileri gelenleri hakkında yakalama kararı çıkarıyoruz. 35 yıl boyunca bunu unutmuşuz. Onları yakalamak için ve bunu teşvik için başına para ödülü koyuyoruz. Bu daha önce de denenebilirdi. Adam suç işliyor. Türk vatandaşı. Onun hakkında bir yakalama veya tutuklama kararı yok. Bu kadar suç için bir işlem yok. Böyle bir yanlışlık olabilir mi?

 

Kısacası, son günlerde yapılanlar, yıllar önce yapılması gerekenlerdi. Çok zaman kaybettik. Özel tedbirler arasında bir de yukarıda bahsettiğim terör elebaşılarının ortadan kaldırılması olayı vardır. Bu çok önemlidir. Devlet bunun yollarını bulmalıdır. Liderler ortadan kaldırılırsa, kalanların umudu tükenir.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 16.12.2016 - 20:04 -756-
Bu sayfayı paylaşın :