+A A -A

Tesla'nın pabucu dama atılacak!

-A A +A

Elektrikli otomobil üreticisi Rimac, Cenevre Otomobil Fuarı’nda Rimac Concept 2 isimli otomobilini tanıttı.

Hırvat üreticinin ikinci spor otomobili elbette elektrikli olacaktı. Fakat Konsept 1’den daha büyük, daha lüks olan otomobil sadece iki kişinin yolculuk yapmasını sağlıyor. Çok yüksek bir fiyata satılacak olan bu otomobil, üretime geçerse yılda 100-150 adet arasında üretilebilecek.

1915 beygir 412 km/s hız!

Rimac, yaptığı bu otomobilde çok farklı bir güç seviyesine sahip. Her aksa iki adet konumlandırılan elektrikli motorlar, 1915 beygir güç ve 2300 Nm tork üretiyor. Bu şaşırtıcı güç sayesinde 0’da 300 km/s hıza 11.8 sn’de ulan otomobil, 0-100 km/s hızlanmasını 1.93 sn’de tamamlıyor. Hızlı şarj sistemine de sahip olan otomobil 30 dakikada %80 şarj seviyesine ulaşıyor ve tam şarjdayken 650 km menzile sahip.

4. seviye otonom

Monokok karbon fiber şasiye sahip olan otomobilin yürüyen aksamı dâhil bir çok parça karbon fiber ve alüminyumdan yapılmış. Bu saye daha hafif olan otomobilde aküler aracın tabanı ve bagaj bölümüne yayılmış durumda. Tork vektörleme sistemine sahip olan otomobil, bu sayede mükemmel bir yol tutuşuna da sahip. Tamamen dijital olarak tasarlanan kokpit, her türlü sürüş bilgisini sunuyor.

Yolcu bölümünde de 3 farklı ekrana sahip olan otomobil, Seviye 4 otonom sürüş sistemine sahip. Bunu yapmak için aracın her yanına çok sayıda sensör ve kamera yerleştiren Rimac, araçla piste girecekler için de koltuk arkalarında kask koyma yerlerine yer vermiş.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 12.03.2018 - 20:57 -333-
Bu sayfayı paylaşın :