+A A -A

Yönetim Bilgisi

-A A +A

 

Yönetim Bilgisi

Sayın okuyucularım, bu yazımda 1970 Amasya Taşova doğumlu. Lisans eğitimini Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesinde, Yüksek lisansı THK(Türk Hava Kurumu) Üniversitesi işletme yönetimi alanında yapmış Ercan Aydın Bey’in “Yönetim Bilgisi” üzerine yazmış olduğu eserlerini tanıtmaya çalışacağım.

1)   Ercan Aydın Bey’in ilk eseri Yönetime Benlik Yaklaşımı-Tevazu ve

Kibir:

2012 de İstanbul Kutupyıldızı yayınlarından çıktı. Kitabın ortaya çıkış hikayesi; 2006 yılında bir makale yarışmasında Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldığı teşekkür belgesi üzerine yazı hayatına başladığını ifade ediyor.

İrfan kaynağı ise: Cemil Meriç. Cemil Meriç’i ezber derecesinde okumuş. Hatta kızı, Prof. Dr. Ümit Meriç’in tuttuğu “Cemil Meriç Sevenler” defterinde ilk isim Ercan Aydın Beydir.

Yönetime Benlik Yaklaşımı-Tevazu ve Kibir Kitabının özeti ise şöyledir: “Yönetime Benlik Yaklaşımında ele aldığımız benlik, çalışma hayatını

şekillendiren önemli bir değişken olarak karşımıza çıkıyor. Benlik değişkeni kendini ya tevazu ya da kibir olarak gösterir. Benliğin kendini göstereceği üçüncü yolu bulunmaz.

Tevazunun ya da kibrin iyiliğini ya da kötülüğünü, benliğin hukuka karşı gösterdiği saygısı belirler. Örneğin hakkı veya hukuku çiğneyene tevazu gösterilmez. Bu tevazu kötüdür. Bunun yanında hakkı ya da hukuku çiğneyene kibir göstermek gerekir. Bu kibir iyidir. Demek ki tevazuyu veya kibri iyi ya da kötü kılan şey; Hakka, hukuka, adalete göre pozisyonu belirler.

Günümüzde, benliği yok etmeyi düşünmek veya öldürmeyi düşünmek bir erdem olarak algılanıyor. Böyle bir algı yanlıştır. Benliksiz hayat olmaz, benliksiz yönetici olmaz, benliksiz yönetim olmaz, benliksiz hukuka saygı olmaz, benliksiz tevazu ya da kibir olmaz. Mesele benliği hak ve hakikat ekseninde terbiye ederek tevazu olarak sunmaktır.

Yönetim bilgisi, bilimsel yaklaşımlar dışında şayet sanatsal yaklaşımlarla incelenmiş olsa idi benliğin önemi anlaşılacaktı. Yönetimin sanat tarafını incelemek benliği incelemektir. Yönetime Benlik Yaklaşımı ile yönetimin sanat tarafı yani özgün tarafı incelenirken tevazunun ve kibrin yönetim tarafı incelenmek zorundadır. Bu açılardan eserde; tevazu, kibir ve benlik kavramları “Yönetim Kültürü” açısından incelenmiştir. Yönetime Benlik Yaklaşımı, benliğin Yönetim Kültürü ilkeleri açısından incelenmesinden ibarettir.”

         Ercan Aydın halen Amasya’da yaşıyor. Okuma ve yazma ameliyesinden hiç vazgeçmemiş. Diğer kitapları birincisinde olduğu gibi özgün. Alternatif düşünce tarzındadır.

         2.Kitabı Mükemmel Yönetimin Ruhu- Üçüncü Prensibin Kimyası:

İkinci kitabı bir o kadar ilginçtir Devlet-İnsan-Evren arasında özgün bir ilişki görmüş ve bu ilişkinin kimyasını sistemli olarak ele almıştır. Kitabın güncel tarafı da var. Başkanlık Sistemi hakkında malumat sahibi olmak isteyenler okuyabilir. Teorik bilgiden çok Başkanlık Sisteminin insan doğasına uygunluğu konusunun işlendiği görülmektedir. Çünkü evren ve devlet bir düzlem içinde insanla özdeşleşmektedir. Kısacası devletin kimyası ile evreni, evrenin kimyası ile devleti anlayabiliriz. Dolayısı ile insanı tümevarım ile anlama ve anlamlandırma şansına sahip oluyoruz.

         3.Kitabı Uygulamalı Kaos Teorisi-Ekonomide Altın Oranlı Büyüme Modeli:

Üçüncü kitabı ile neredeyse ölümsüz işletme yönetim organizasyonu inşa edilebileceğini söylüyor. Bu açıdan fazlası ile ilginç bir konu. Son eseri olan “Uygulama Kaos” fazlası ile ufuk açıcı. Nede olsa eserleri alternatif düşünce tarzında yazılmış. Bilim dünyasında güncel bir konu olan bilimsel bir yöntem var; Kaos Kuramı. Kaos kuramı ile başlayan dünyanın yeni Rönesans’ı denen dönemini yaşıyoruz. Bu açılardan şimdiden yeni akımda yerini almış gibi görünüyor.

         Bu kadar ilgi çekici çalışmalardan sonra okuyucular açısından beklenti çıtası yükselmiş gözüküyor. Bakalım dördüncü eser neler içerecek. Gerçi tüyolarını aldık “kriminoloji”(Suç Bilimi) konusuna gireceğini öğrendik.

Ercan Aydın Bey’i bu çalışmalarından dolayı tebrik eder, başarılar dilerim.

Kategori: 
Etiketler: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 19.11.2016 - 11:18 -1,112-
Bu sayfayı paylaşın :