+A A -A

Tıpkı Fıkradaki Gibi

-A A +A

İsmail Aydın

(Geçen haftaki yazının devamı) Nihayet trene binip Kumkapı istasyonunda indik. Eşyaları tekrar omuzladık, yürü Allah yürü. Arkadaşlarım durmaksızın evin çok uzak olduğunu, ev sahibine gözükmeden girmemiz gerektiğini söylüyorlardı.

Gerçekten, eşyalar omuzlarımızda bir hayli yürüdük fakat eve bir türlü varamadık. Sabaha kadar yol gelmiş olduğum için içlerinde en yorgun olan ben idim. “Daha çok uzak mı gideceğimiz yer” diye soru sorarken, onlar, bıyık altından gülerek daha çok yolumuzun olduğunu söylüyorlardı. Yürürken yürürken geçtiğimiz yerlerden daha önce geçtiğimizi fark ettim. Buradan daha önce geçmiştik, dediğimde de “Kumkapı’nın sokakları birbirine benzer” şeklinde cevaplar veriyorlardı. Aynı yerden üçüncü dördüncü defa geçince iş artık iyice anlaşıldı. Arkadaşlarım uzakmış hissi uyandırmak için evin etrafında bu şekilde beni dolaştırıyorlardı.

Anlaşıldı ki arkadaşlarım bu şekilde yürüterek bana bir miktar eziyet etmek istiyorlardı. Çünkü onlar evi tutarken çok gezmişler, çok yorulmuşlardı. Benim de yorulmamı istiyorlardı. Çocukluk işte diyeceğim ama bunlar çocuk değillerdi, üniversiteli olmuşlardı. Demek ki ya çocukluktan kurtulamamışlardı ya da çocukça bir şaka yapmak istemişlerdi. İyi de kardeşim, benimle beraber sen de dolaşıyorsun ya, sen de yük taşıyorsun ya!

Hani adam adama kızmış:

-Daha fazla canımı sıkma, şimdi kulağından tutar seni şu dağlarda gezdiririm, demiş.

Beriki, sakin cevap vermiş:

-İyi ya, demiş, sen de benimle gezdikten sonra, olur.

Bizimkilerinki de o hesap, beni gezdiriyorlar ama kendileri de geziyorlar. Burada durumu komik olan onlar mı yoksa ben miyim? Artık ne derseniz!

Bu iki arkadaşım, 2 Aralık 1969 günü Hukuk Fakültesine kaydımı yaptırırken tek numarayı (14459) tercih işinde yardımcı olmuşlar, kayıt işlemlerim tamamlanmıştı. Altı arkadaştan içimizde yalnız Mehmet Aktan çift numara idi. (Gelecek hafta, Hep Ben mi Soracağım?)

1 yorum var.

İsmail bey güzel bir anı olmuş yıllar geçse de hala unutamıyorsun. O arkadaşlara teşekkür etmek gerekir.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 07.11.2017 - 09:34 -1,226-
Bu sayfayı paylaşın :