+A A -A

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi TANAP

-A A +A

Enerji politikaları günümüz dünyasında önemli bir yere sahiptir. Türkiye’nin büyüyen ekonomisinin engeli dışa bağımlı bir enerji politikasına mecbur görünmesidir. Ancak bu engeli aşmak için,  “Enerjide merkez ülke olma” hedefi ile Türkiye, enerji sektörüne yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Bu hedefe yönelik çeşitli anlaşmalar yapan Türkiye enerji sektöründe coğrafi anlamda ne kadar önemli bir ülke olduğunu kanıtlamıştır.

Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası Türkiye enerjide farklı kaynak arayışına girmiş, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve Doğu Akdeniz ülkeleri ile anlaşmalar yapmıştır. Bununla birlikte geçtiğimiz yıl Azerbaycan ile TANAP projesi geliştirilmiş ve temeli atılmıştır. TANAP projesi ile Azerbaycan’dan gelen doğalgaz Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınacaktır.

TANAP projesinin amacı; Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, ardından da Avrupa’ya taşınmasıdır. TANAP, Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Güney Doğal Gaz Koridorunu oluşturmaktadır.

Bu proje ile Şahdeniz sahasından sağlanacak doğalgaz, Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırılacaktır. Projenin büyük ortağı %28,8’lik paya sahip olan İngiltere şirketi BP’dir. İkinci olarak ise, %19’luk hisse ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve üçüncü olarak %16,7’lik hisse ile Azerbaycan Devlet Şirketi SOCAR gelmektedir.

Şahdeniz’den çıkarılacak doğalgaz, Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Türkiye sınırına ulaşacak ve Türkiye sınırından TANAP adını alarak, 19 ilden geçerek Bulgaristan - Yunanistan sınırından üç aşamalı olarak Avrupa’ya ulaşacaktır. Proje toplam 1841 km uzunluğunda olup yaklaşık maliyeti 10 milyar dolar olacaktır.

İlk etapta verilecek gaz miktarı yaklaşık 16 milyar metreküp olacak ve bu miktar 2031 yılında 31 milyar metreküplük bir hacme ulaşacaktır. Bu miktarın yaklaşık 6 milyar metreküpünü Türkiye’nin alacağı tahmin edilmektedir.

TANAP projesi ile Türkiye’nin stratejik önemi bir kez daha vurgulanmış olacaktır. Güvenli liman olarak nitelendirilen Türkiye enerji koridoru ve merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Avrupa ve ABD’nin bu projeye verdiği destek Türkiye’ye olan güvenlerini göstermektedir. Bu durum ise stratejik alanda Türkiye’nin pozisyonunu güçlendirmektedir.

Azerbaycan ile geliştirilen TANAP projesine ilerleyen yıllarda Türkmenistan’da dahil edilerek, Türkmenistan’dan gelecek olan doğalgaz Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınacaktır.

Türkiye ile Azerbaycan bu proje ile stratejik işbirliğini en üst seviyeye çıkarmış olacaktır. TANAP projesi günümüzde yüksek sesle konuşulan “enerji arz güvenliği” sorununa da bir cevap niteliğindedir. Enerji arz güvenliği rolünü de üstlenen Türkiye, gelecek yıllarda gerçek bir enerji merkezi olacaktır.

TANAP projesi Türkiye’nin enerji merkezi olma yolunda önemli bir adımdır. Projenin Türkiye’ye getirisi, güçlü bir ekonomi ve enerji anlamında AR-GE olacaktır. Bu proje ile en karlı ülke Türkiye olacaktır. Maddi olarak kazanç elde ettiği gibi, güvenilir ülke rolü bir kez daha ispatlanmış olacak ve stratejik gücünü göstermiş olacaktır.

 

Ali GÜLSEREN
Atılım Üniversitesi İletişim Fakültesi
İktisat Bölümü Öğrencisi

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 26.10.2016 - 15:52 -1,444-
Bu sayfayı paylaşın :