+A A -A

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi

-A A +A

 

Türk Akımı projesi, Rusya doğalgazının, Karadeniz üzerinden Türkiye’ye getirmeyi planlayan doğalgaz boru hattı projesidir. Projenin önerisini 1 Aralık 2014 tarihinde Türkiye’ye ziyareti sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yapmıştı.

Kasım 2015’de Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası proje askıya alınmıştı. Krizin aşılması ile birlikte Vladimir Putin, Türkiye’ye ilk ziyaretini 23. Dünya Enerji Kongresi’ne katılarak gerçekleştirdi. Kongredeki konuşmasında Türk Akımı projesine değinen Putin, Rusya’nın güvenilir bir enerji üreticisi olduğunu ve Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesini hayata geçirmek istediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da kongrede yaptığı konuşmada, Türkiye’nin enerji arz güvenliği konusunda güvenilir bir ülke olduğunu ve proje üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

23. Dünya Enerji Kongresi sonrasında, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından imzalandı.

Türk Akımı projesi ile Rusya’dan gelen doğalgazın Karadeniz’in altından Türkiye’ye, sonrasında ise Yunanistan üzerinden Avrupa’ya taşınması planlanıyor. 910 km’si Karadeniz’in altından geçecek olan proje, 4 hattan oluşacak ve her biri 15 milyar 750 milyon metreküp kapasiteli olacak. Türkiye’ye Trakya’dan giriş yapacak olan hattın kara kısmındaki uzunluğu ise 260 km olacak.

Rusya’dan Türkiye’ye, Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınacak olan doğalgazın tahmini taşıma kapasitesi 63 milyar metreküp olarak öngörüldü. Türkiye’nin Türk Akımı projesi ile yılda 14 milyar metreküp doğalgaz alması planlanırken, 49 milyar metreküplük kısmının ise Avrupa taşınması öngörülüyor.

Türk Akımı projesi ile Türkiye önemli avantajlar elde edecek. Bunlardan bir tanesi, “Ukrayna, Moldova, Romanya ve Bulgaristan” üzerinden Trakya’ya ulaşan Batı hattının yerini alarak, bu geçiş ülkelerindeki krizler ya da anlaşmazlıkların sonucunda ortaya çıkan enerji güvenliği problemini ortadan kaldıracak olmasıdır. Bununla birlikte Türk Akımı projesi ile Türkiye daha uygun fiyatlar ile doğalgaz alma şansına sahip olacaktır.

Projenin Rusya açısından önemi enerji arz güvenliği konusudur. Yaşanan Ukrayna krizi sonrası Avrupa ile ilişkileri zedelenen Rusya enerji arz güvenliği konusunda endişelerini dile getirmişti. Türk Akımı projesi ile Rusya’nın enerji arz güvenliği konusundaki endişelerinin ortadan kalktığını söyleyebiliriz.  

Dünya’da yaşanan siyasi krizler sonrasında ortaya atılan bir kavram olan “enerji arz ve talep güvenliği” kavramını da Türkiye sağlamış olacak ve bölgedeki imajını daha da netleştirecektir.

Türk Akımı projesi ve TANAP projesi ile Türkiye hedeflediği “enerji merkezi olma” yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. TANAP projesi ile de Azerbaycan doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınacaktır.   

Enerji her yüzyılda önemli bir yere sahip olmuştur. 19. yüzyıl kömürle, 20. yüzyıl petrolle özdeşleşmiştir. 21. yüzyılın da özdeşleştiği enerji doğalgazdır. Türkiye'nin doğalgaz üreten ülkeler için stratejik bir koridor ve merkez olabilmesi, bu fırsatı iyi değerlendirebilmesine bağlıdır.

Ali GÜLSEREN
ATILIM ÜNİVERSİTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ
İKTİSAT BÖLÜMÜ         

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 03.11.2016 - 17:36 -951-
Bu sayfayı paylaşın :