+A A -A

Türkiye: ABD'nin İran'a yaptırım kararı Türkiye için fırsat

-A A +A
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son günlerde kurda yaşanan artışa ilişkin konuştu ve "Kurdaki yükselişi kabul etmiyorum" dedi ve "Kurda yaşanan gelişmeler enflasyonla mücadelemizi de olumsuz etkiliyor. (ABD'nin İran'a yaptırım kararı) Türkiye için fırsat. BM kararlarına da uyarak ben İran ile ticaret yapmaya devam edeceğim" ifadesini kullandı.
 
Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin değerlendirmelerinden satırbaşları şöyle:
 
Son dönemdeki jeopolitik ve ekopolitik gelişmeler hem küresel hem de bölgesel ölçekte etkiye sahip. Ülkemizin ekonomik dinamiklerinin tüm bu süreçlerden etkilenmemesi için çalışmalarımızı yapıyoruz.Şu anda ekonomimiz ihracat, istihdam, yatırımlar, turist sayısı ve makro ekonomik göstergeler itibarıyla oldukça sağlam adımlarla ilerliyor. Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen kurda yaşanan artışı kabul etmiyorum.
 
Kurda yaşanan gelişmeler enflasyonla mücadelemizi de olumsuz etkiliyor, ama tüm bu sorunlara rağmen şunu asla unutmamak lazım; Türkiye ekonomisi eski hastalıklarından aridir, asla eskiden yaşanan sıkıntıları yaşamayacağız.
 
(ABD'nin İran'a yaptırım kararı) Türkiye için fırsat. BM kararlarına da uyarak ben İran ile ticaret yapmaya devam edeceğim.
 
Türkiye'nin para piyasasındaki hareketlerden zarar gördüğü kesin ama ekonomik anlamda yerle bir olmasını kimse beklemesin.
 
Zeybekci, "Enflasyonla mücadelede arzı artırmak önemlidir" diyerek, bu yönde tedbirler alınacağını duyurdu.
 
Son dönemde hayata geçirilen teşvikler sonrası 'seçim ekonomisi' eleştirisi yapıldığını bildiren Zeybekci, "Bunları böyle nitelemek doğru değil. Atılan tüm bu adımlar ülkemizin ekonomik dinamiklerini sağlamlaştırmak için attığımız adımların devamından başka bir şey değildir" açıklamasını yaptı. 
 
Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 11.05.2018 - 16:13 -94-
Bu sayfayı paylaşın :