+A A -A

Türkiye Akdeniz'de sondaj çalışmaları yapacak

-A A +A

Türkiye'nin Milli Enerji Stratejisine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Berat Albayrak, "Geçtiğimiz hafta perşembe günü İstanbul'da açıkladık. Türkiye önemli bir yolculuk katediyor. Türkiye olarak son 10 yılın ortalaması olarak enerjide toplam 55 milyar dolardan fazla ithalata verdik. Bunun sisteme etkisi önemli" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamaları şöyle oldu:

"Referandum kampanyasında da hep ifade ettim. 15 yılda nereden nereye geldiğimiz çok net. Dolayısıyla sizden zaten birileri rahatsız. Pastadaki payı küçülenler üzülüyor mu? Tabi ki birileri var ama birileri rahatsız olacak diye bundan vazgeçecek değiliz. 15 Temmuz'da yaşadık. 15 Temmuz artık bir ülkenin birliğine kastetmek için terör örgütlerinin nasıl kullanıldığını gördük."

"Bu dünyaya çalışacağız. Biz söylemimizi enerji noktasında şöyle şekillendirdik. Türkiye, 3 kritere uyan tüm projelere taraftır. Kazan kazansa, bölgesel enerji arz ve güvenliğine katkıda bulunuyorsa, bölgesel istikrara katkı sağlıyorsa. Toplam 10 tane boru hattının kesiştiği bir coğrafyayız. Biz bu noktada kimseye kötülük beslemiyoruz. Biz her tarafın kazandığı bir süreç tesis edilsin istiyoruz."

"Türkiye ne kadar ararsanız o kadar bulursanız düşüncesinden hareketle bakıyor olaya. Yoğun bir strateji var. Çok net somut bir şekilde Türkiye'nin fotoğrafını çekiyoruz. Aramacılık noktasında da önemli bir hamle yaptık. 2. gemimiz Akdeniz'e gidiyor."

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 12.04.2017 - 17:44 -1,414-
Bu sayfayı paylaşın :