+A A -A

Türkiye'den Katar çağrısı: Delil gösterin

-A A +A

Ankara, Körfez’deki krizin çözümü için hamlelerini sürdürürken Kuveyt ve Katar emirleriyle görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ambargonun öncüsü Suud Kralı’yla bir araya geldi.

Suudi Arabistan’ın başını çektiği ülkelerin 5 Haziran’da Katar’ı tecride alması sonrası başlayan krizin sona erdirilmesi adına son dönemde dünyada görülmemiş bir diplomasi trafiği yürütülüyor. Katar’a yönelik ambargonun bitirilmesi adına hamleler yapan Ankara, Cumhurbaşkanı düzeyinde telefon diplomasisi yürütürken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Körfez’in yolunu tuttu.

Kuveyt ve Katar emirleriyle görüşen Çavuşoğlu, Mekke’de Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile bir araya geldi. Çavuşoğlu “Bu görüşme ile sorun çözüldü mü? Hayır. Başka ülkeler de var. Çok karmaşık bir halde şu anda” dedi. Ankara’nın bölgeye ziyaretlerinin tarafların ne düşündüğünü anlamak için gerçekleştirdiğini kaydeden Çavuşoğlu, Kral Selman’ın neden bu adımı attıklarını kendisine anlattığını belirterek “Biz de ‘neticede bir sorun olabileceğini ancak bir taraftan bunu belgelendirmek, diğer taraftan da bu sorunu çözmek için Hadimul Harameyn Şerifeyn’in önemli bir rol oynaması gerektiğini’ söyledik. Şartları biraz yumuşatmakta fayda var” dedi.  Çavuşoğlu, Selman’ın Türkiye’ye verdiği önemi defalarca vurguladığını aktardı.

 

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 18.06.2017 - 11:03 -875-
Bu sayfayı paylaşın :