+A A -A

Türkiye'nin S&p Ve Fitch İle İmtihanı

-A A +A

Dün gece geç saatlerde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından S&P ile Fitch, Türkiye'nin kredi notuna ilişkin kararlarını açıkladı. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin kredi not görünümü durağandan negatife indirirken, Fitch ise kredi notunu bir basamak düşürerek, yatırım yapılabilir seviyenin altına çekti. Fitch aldığı kararla, Türkiye'nin BBB- olan notunu BB+ seviyesine düşürmüş oldu. Alınan bu kararlar sonucunda Türkiye, son yatırım yapılabilir seviye notunu yitirmiş oldu.

Türkiye Ekonomisi'nin %5 üzerinde büyüme kaydettiği, makroekonomik göstergeler bağlamında güçlü olduğu yıllarda hakkı olan yüksek kredi notunu vermeyen S&P ve Fitch gibi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları huylu huyundan vazgeçmez misali kredi not görünümü düşürerek olumsuz algı oluşturma gayreti içerisinde hareket etmektedir.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından S&P'nin yakın zamanda Türkiye'nin kredi notuna ilişkin aldığı kararlara bir göz attığımızda amacının olumsuz algı oluşturmak ve ekonomimizi manipüle etmek olduğu çok net bir şekilde görülmektedir.

20 Temmuz - Durağandan negatife düşürdü.

4 Kasım - Negatiften durağana yükseltti.

27 Ocak - Durağandan negatife düşürdü.

Yukarıda alınan kararları incelediğimizde, S&P'nin 15 Temmuz Darbe girişimi sonrası takvim dışı bir açıklama yaparak, fırsatçı bir şekilde spekülatif karar aldığı göze çarpmaktadır. 4 Kasım'da yaptığı takvim dahilindeki not değerlendirmesinde ise, sürpriz bir hamle ile Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi not görünümünü negatiften durağana yükseltmiş, notu ise BB seviyesinde stabil tutmaya devam etmişti. S&P tarafından dün alınan kararda ise, 20 Temmuz'da aldığı karar sonrası biraz da gönül alma dediğimiz 4 Kasım hamlesini geri alarak resmi yeniden 15 Temmuz sonrasına benzetmiş oldu.

Kısacası yukarıda da belirttiğim gibi kredi derecelendirme kuruluşları tarafından objektif dışı alınan kararlardaki amaç: "Negatif algı oluşturmak ve ekonomimizi manipüle etmektir."

1994 yılından beridir Türkiye'ye hiç yatırım yapılabilir seviyede not vermeyen bu kuruluş (S&P) algı operasyonu yaparak, kaostik ortam oluşturmayı ve kırılganlığı arttırmayı amaç edinmiştir.

Unutulmamalıdır ki!

Türkiye eskisi gibi kredi notu kırılarak, negatif algı ortamı oluşturularak manipüle edecekleri bir ekonomi değildir.

Bu derecelendirme kuruluşlarının amaçları objektif bir şekilde not vermek değil, bazı ülkelere çifte standart uygulayarak manipülasyon yapmaktır.

Şuan ki döviz kurunda yaşanan olumsuz durum, büyüme oranlarında yaşanan düşüklükten ve birçok siyasi ve ekonomik nedenden kaynaklı ekonomimizin içinden geçtiği sıkıntılı süreçte, geçmiş dönemlerde olduğu gibi kredi derecelendirme kuruluşları aynı tavrı ortaya koyarak puslu bir hava oluşturmaya çalışmaktadır.

Fakat negatif algı ortamını oluşturmayı başaramadılar ve başaramayacaklar!

Allah(cc)'ın izniyle bu sıkıntılı günleri atlatacağız.

Vesselam.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 29.01.2017 - 16:02 -989-
Bu sayfayı paylaşın :