+A A -A

Türkiye'nin su meselesi mi var?

-A A +A

     Önceki yazım, “Türkiye su meselesini haletmelidir” önerisiyle bitiyordu. Su medeniyet demektir, hayat demektir. Su olmadan hayat olmaz, hayatın olmadığı yerde medeniyet de inşa edilemez.

     Her fırsatta Türkiye’nin önüne konan dayatma ve yönlendirmeler ve neredeyse gündemden düşmeyen terör sebebiyle, bu konuyu arkadaş çevremde bir süredir dillendiriyorum.

     Türkiye hür ve bağımsız yaşamak istiyorsa yerli ve milli olmak zorundadır. Bunun için de yapacağı ilk iş su meselesini halletmek olmalıdır. Petrol bu gün var yarın yok bir şeydir. Zaman olur ve dünya öyle bir hal alır ki, petrol olmasa da olur. Çünkü petrol yemiyor, petrol içmiyorsunuz ama yiyecek ekmeğiniz yoksa işte o zaman olmaz. Hayatın idamesi için yemek içmek zorundasınız.

     Yediğiniz şeyleri topraktan elde edersiniz, onlar da su olmazsa olmaz. Bundan dolayı Türkiye daha zorlu ve güçlü geçecek yarınlara hazırlıklı olmak için savunmaya yönelik tedbirleri ihmal etmeyerek öncelikle ve ivedilikle su meselesini halletmelidir.

     Bu meseleyi gene bir gün bir arkadaş grubuyla konuşurken tanımadığım birisi “Türkiye’nin su meselesi mi var? Biz böyle bir mesele göremiyoruz” dedi ve kendisini tanıtırken halen Doçent unvanlı bir milletvekilinin danışmanı olduğunu söyledi.

     Vah, vah! İşte Türkiye’nin en önemli problemlerinden birisi de budur. Memleket ve milletin ufuksuz ve çapsız kadrolara ve o nispette ufuksuz ve çapsız bir yönetim anlayışına mecbur ve mahkûm edilmiş olmasıdır. Bu mahkûmiyet sebebiyledir ki, devlet ne doğru dürüst planlama yapabiliyor ve ne de geleceği öngörebiliyor. Tekraren de olsa belirtmeliyiz ki, bunda yabancı ajanların baskı ve yönlendirmeleri fevkalâde etkilidir.  

     Problem ne zaman ortaya çıkarsa devlet problemi o zaman tanımaya çalışır. Bir gün tanıyıp anladığında da problem artık içinden çıkılamaz bir hal almıştır. O zaman da yaptığı şey bükemediği bileği öpmektir.

 

1 yorum var.

Teşekkürler İsmail bey Türkiye'nin su meselesi yıllardır vardı, şimdi de var, gelecekte de olacak gibi görünüyor. HES'ler ile su kaynakları kurutuluyor, boşa akan giden akarsularımız heba oluyor. Yine sıkıntıyı halk çekiyor İşallah devletimiz bu sorununda üstesinden gelir. saygılarımla..... Sayın editör okuyucular adeta yorum yapmasınlar diye "ben robot değilim" gibi saçma sapan bir şeyle okuyucuları oyalıyorsunuz. Resimlerde eşleşme sağlanmasıda zor. Lütfen bu saçmalığı kaldırırmısınız.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 14.02.2017 - 12:14 -630-
Bu sayfayı paylaşın :