+A A -A

"Yakındır tepenize bineceğiz, korkunun ecele faydası yok"

-A A +A

 

Bakan Soylu, Hakkari ziyareti kapsamında, Şemdinli ilçesinin Derecik  beldesinde yaptırılan şehitliğin açılış törenine katıldı.

Şemdinli'ye gelmeden Aktütün'ü ziyaret ettiğini belirten Soylu,"Orası  da bir şehitler tepesi. 1992 yılında 31 şehidimiz var. 24'ü asker, 7'si korucu.  2008'de 6 şehidimiz var. Yine orada bizim evlatlarımız, şehitler tepesini  bırakmadık." diye konuştu.

Geçen hafta da Muş'un Malazgirt ilçesine gittiklerini anlatan Soylu,  "Orası da şehitler tepesi, Çanakkale'deydik hep birlikte, orası da şehitler  tepesi. Kah Tendürek Dağı şehitler tepesi, kah Bestler Dereler şehitler tepesi,  kah İnönü Zaferi'nin yaşandığı benim güzel topraklarım şehitler tepesi. Kah  Dumlupınar şehitler tepesi. Kurtuluş mücadelemizin sürdürdüğü her cephe şehitler  tepesi." ifadesini kullandı.

Memleketin üzerinde hesabı olanların şehitler tepelerini, Derecikleri,  Dumlupınarları, Tendürekleri, Çanakkaleleri, Malazgirtleri Sarıkamışları hesap  etmediğini vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

"Onlar zannediyorlar ki biz sadece bu toprakların üzerinde  bulunuyoruz. Onlar zannediyorlar ki biz sadece sabah kahvaltısını, öğlen  yemeğini, akşam yemeğini yiyoruz. Sabahleyin Bismillahirrahmanirrahim diyerek  dükkanımızı açtığımızda aslında ellerimizle, gönlümüzle Allah'a yöneldiğimizi,  her 5 vakit ezanda her 5 vakit Allahu Ekber dediğinde bu ülkenin ve bu  toprakların sahibinin sadece bu millet değil inananlar ve Allah olduğunu ve bizim  bundan taviz veremeyeceğimizi biliyorlar."

Soylu, bunun en mümtaz örneğinin Derecikliler olduğunu dile getirdi.

Derecik'in kahraman bir belde olduğunu, burada kahraman insanların,  kahraman ailelerinin bulunduğunu dile getiren Soylu, şunları kaydetti:

"Aktütün'de kıymetli Cumhurbaşkanımız... Sayın Cumhurbaşkanımız Recep  Tayyip Erdoğan, orada hem köylülerle hem korucularımızla hem de askerlerimizle,  aynı zamanda Sayın Başbakanımız hem korucularımızla hem askerlerimizle hem  oradaki köylülerimizle bayramlaştı. Sayın Cumhurbaşkanımızın hem de Sayın  Başbakanımızın Kurban Bayramı dileklerini size iletiyorum; Allah nice bayramlara  hep birlikte ulaşmayı nasip etsin."

"İnsan hakları savunucuları PKK'nın taşeronu haline gelmişler"

Türkiye'de birilerinin hep insan haklarından bahsettiğine işaret eden Bakan Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İnsan hakları dedikleri zaman şu şehitliklere gelmiyorlar. Onların  evlatlarının, biraz önce Sayın Valimiz söyledi, burada katledilen çocukların insan hakları yok mu? 13 yaşında PKK'nın zorla dağa götürüp de orada kız evladımızı taciz ederek insanlığa zulüm düşürecek bir olayı gerçekleştirirken  insan hakları yok mu? İmece yaparken, köyün yolunu yaparken, üzerinde silah  olmadığı halde katledilen, şehit edilen, çoluk çocuğunun nafakasını kazanmak  isteyen o işçinin insan hakları yok mu? Maalesef Türkiye'de birtakım insan hakları savunucuları PKK'nın taşeronu haline gelmişlerdir. Buradan, bu  şehitlikten, Derecik'ten söylüyorum; en ufak bir eksiklik veya eksiklik olmasa da  yalan ve iftirayı gerçekmiş gibi anlatmaya çalışan sözde insan hakları  savunucuları, bu ülkede öğretmenler şehit oluyor, sesiniz çıkmıyor, bu ülkede  doktor şehit ediliyor sesiniz çıkmıyor, bu ülkede hemşire tehdit ediliyor sesiniz  çıkmıyor, bu ülkede masum insanlar masum canlar katlediliyor, sesiniz çıkmıyor.  İnsanlar çalışmaya geliyorlar, sesiniz çıkmıyor. Sosyal medya üzerinden, facebook üzerinden, twitter üzerinden PKK taşeronluğuna soyunanlar sizlere sesleniyorum;  bir tükürük kadar ancak canınız var ancak bir tükürük kadar. Bu milletin tükürüğü  kadar. "

"Hiç merak etmeyin, yolumuz, ufkumuz açıktır. Hiç merak etmeyin,  ayağımızı hep çelmelemeye çalıştılar. Onlar ne kadar çelmelemeye çalıştılarsa biz  bugün büyüyerek, biz bugün adımlarımızı iri iri atarak, adımlarımızı güçlü atarak  yarınımıza baktık." diyen Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Ülkemiz bugün büyüyor mu? Birinci çeyrekte büyüdü. Ülkemiz bugün  büyüyor mu? İkinci çeyrekte büyüdü. Ülkemiz bugün büyüyor mu? Üçüncü çeyrekte büyüyor. Ülkemize turist geliyor mu? Geliyor. Şehir hastaneleri yapıyor muyuz?  Devam ediyoruz. Bölünmüş yollarımızı yapıyor muyuz? Devam ediyoruz. Barajlarımızı  yapıyor muyuz? Devam ediyoruz. Çocuklarımıza daha modern okullar yapıyor muyuz?  Devam ediyoruz. Uydularımızı uzaya atıyor muyuz? Devam ediyoruz. İnsansız hava  uçaklarımızı ülkemizle buluşturuyor muyuz? Devam ediyoruz. Çatlasınlar,  patlasınlar, kıskansınlar, büyüyeceğiz, zenginleşeceğiz, bir olacağız, iri  olacağız, diri olacağız."

Soylu, bugün ayaklarına çelme takılmaya çalışıldığını, ancak bu  ülkenin çocuklarının yarın Avrupa'da, Almanya'da, İngiltere'de ve Fransa'da  ilmiyle, bilimiyle şevkatiyle, vicdanıyla aranan çocuklar olacağını vurguladı.

Bölgenin önemli bir cazibe merkezi haline geleceğini anlatan Soylu, şunları kaydetti:

"Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Mezopotamya ve  bilmenizi istiyorum ki bu coğrafya bölgenin en cazibeli bölgesi haline gelecek.  Hiç merak etmeyin. Biz bir olmaktan, iri olmaktan, diri olmaktan vazgeçmediğimiz  sürece yolumuz ve istikametimiz doğrudur. Sırat-ı müstakimdir. Biz oradan  ayrılmayacağız. O istikamette devam edeceğiz. Biz bugün ilk kez bir bayram  kutlamıyoruz. Bu topraklarda yüzyıllardır bayram kutlanıyor, Kurban Bayramı  kutlanıyor. Bugün Edirne'den, Sinop'tan, Hatay'dan, Derecik'e kadar bu sabah  tekbirlerle Allah'a hamdolsun ki kurban kanlarıyla yeniden imanımızı, inancımızı  hep birlikte kucakladığımız, tekbirlerle beraber kucakladığımız bir Kurban  Bayramı'nı bugün eda ediyoruz. Bayramlarımızla bir milletiz. Dini bayramlarımızla  beraber, kahramanlık yaptığımız milli bayramlarımızla hep birlikte bir milletiz.  Tarihimize olan sadakatimizle, medeniyetimize olan bağlılığımızla, hep birlikte  bir milletiz. İşte bu millet büyük adımlar atıyor. Çekemedikleri, büyük adımlar  atmasıdır."

"Takatlarını kestik"

Terör örgütleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Soylu, şu  ifadeleri kullandı:

"PKK, DEAŞ, FETÖ, bunların kimin icadı olduğunu hep beraber biliyoruz.  Bunun için bu icatlara hep birlikte nasıl cevap vereceğimizi de biliyoruz. Biz bu  sonradan olma, milletimizin birliğini bozma üzerine kurulu bu icatlara nasıl  cevap vereceğimizi de biliyoruz. Tünelin ucundaki ışığı gördüğümüzü söylemek  istiyorum. Hiç endişe etmeyin. Takatlarını kestik. Takatlarını bir taraftan  güvenlik kuvvetlerimiz, bir taraftan korucularımız, bir taraftan insansız hava  uçaklarımız, bir taraftan teknolojimiz, bir taraftan milletimizin birliği ve  beraberliği, takatlarını kestik. Bizi ateş çemberinin içine almaya çalışıp  ülkemizi geriletmeye çalışanların takatlerini kestik. Onlar, muvaffak olamadıkça  yerin dibine batıyorlar, batmaya da devam edecekler. Hiç merak etmeyin. "

Bakan Soylu, Dereciklilerin kahraman bir neslin evladı olduklarını,  şehitlerle gazilerle yoğrulduklarını dile getirdi.

Bu durumun farkında ve bilincinde olduklarının altını çizen Soylu,  "Emrinize amadeyiz. Hakkari'nin, Şemdinli'nin, Çukurca'nın, Yüksekova'nın,  Derecik'in hep birlikte olduğunu, hem ülkemizin her noktasına, hem dünyaya, dosta  düşmana göstermek durumundayız. Kim ne derse desin biz birbirimizi seviyoruz.  Allah rızası için, Allah için seviyoruz ve Allah için sevmeye devam edeceğiz."  diye konuştu.

"Her birine minnettarız"

İmarın, gelişmenin, büyümenin ve yükselmenin temelini bugüne kadar  demokrasiyle, kardeşlikle attıklarını ve  atmaya devam edeceklerini aktaran  Soylu, şöyle konuştu:

"Özellikle Hudut ve Tugay Komutanlıklarımıza teşekkür ediyorum.  Muhteşem bir tablo oluşturmuşlar. Tam Derecik'i anlatan bir tablo. 112 yıldızı bu  şehitler tepesine nakşetmişler. Hepsine minnettarız. Bütün şehitlerimize,  kurtuluş mücadelesinde Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere bütün şehitlerimize,  15 Temmuz'da bu ülkeyi ele geçirmeye çalışanlara karşı çıplak elleriyle direnip  bu ülkenin özgürlüğünü ve hürriyetini bağımsızlığını vermeyen ve bundan bir milim  bile sapmayan fedayı can eden şehitlerimize, gaza içinde bulunan gazilerimize,  her birine minnettarız. Onların sorumluluğu bizim omuzlarımızdadır. O  şehitlerimiz bugün şu anda operasyonlarda bulunan evlatlarımız, aslanlarımız ve  kahramanlarımızla beraberler ve onların muhafızlarıdırlar. Biz bunun inancı  içerisindeyiz."

"Yakındır tepenize bineceğiz"

Terörle mücadele konusunda değerlendirmede bulunan Soylu, "Terör  örgütünün yanına hiçbir şeyi bırakmıyoruz. Ne yapıyorlarsa kanını yerde  koymuyoruz. Zaten hareket kabiliyetleri daraldı. Zannetmesinler ki sınırımızın  dışında durdukları yer kendileri için emindir. Buradan, Derecik'ten söylüyorum;  yakındır tepenize bineceğiz. Korkunun ecele faydası yok." ifadesini kullandı.   Bakan Soylu, cuma namazını Şemdinli Merkez Camisi'nde kıldıktan sonra Yüksekova'ya gitti.

 

 

Kategori: 
Etiketler: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 01.09.2017 - 19:40 -301-
Bu sayfayı paylaşın :