+A A -A

Yeni Türkiye Dondurucuda...

-A A +A

Türkiye, 13 yılda unuttuklarını hatırlayacağı yeni bir döneme girmiş bulunuyor. Tek parti iktidarının icra hızı ve karar kalitesini eleştirenler şimdi, eski Türkiye'nin koalisyon manzaralarına yeni izah bulmak zorunda kalacak.
On milyondan fazla yeni seçmen, hayatı boyunca koalisyon içinde yaşamadı. Seçmen "uzlaşma" dedi fakat bu uzlaşmanın pratiği bizde ne yazık ki başarı öyküleri taşımıyor. Bizdeki ortaklıkların %80'i ilk 5 yılda dağılıyorsa, birlikte iş yapma kültüründen uzak yapımızın koalisyon yöntemiyle koşmaya elvermediğini söylemek abartı olmaz.
Yürüyen projeler, 3'üncu Havalimanı, 3'üncü Köprü, Körfez Geçişi, raylı tüp projesi ve diğerleri... İş planları çerçevesinde gidiyor olsa da yol boyu çıkabilecek aksaklıklara, koalisyon hükümeti içten destek verebilecek midir?
25 paket üzerinden topluma sunulan ve 100 maddelik Yeni Türkiye sözleşmesi, reformlar... Bana göre dün sabahtan itibaren bunların tümünü derin dondurucuya koymuş bulunuyoruz. Oysa ajandamız, yüksek gelir grubu ülkeler sınıfına girmek için yapısal reformlara odaklanmak idi. Ama sandık bize reformların da "pause" tuşuna basmamız gerektiğini söyledi.

Yazının devamı için tıklayınız:
http://www.sabah.com.tr/yazarlar/oguz/2015/06/09/yeni-turkiye-dondurucuda

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 09.06.2015 - 20:43 -342-
Bu sayfayı paylaşın :