+A A -A

Yeni Türkiye’nin ilk diriliş harekâtları

-A A +A

Türkiye’nin tüm ikazlarına rağmen Fırat’ın doğusuna çekilmeyip, Afrin ve Kobani kantonlarını birleştirmek suretiyle sınırlarımız boyunca oluşturulmak istenen toprak bütünlüğümüzü ve bekamızı açıkça tehdit eden terör koridoruna ilk hançeri 2016 yılında ‘’Fırat Kalkanı’’ ile vurmuştuk.

Fırat Kalkanı Harekatıyla PKK koridorunu kesen Türkiye’ye ABD’li yetkililer PKK’lı güçlerin Münbiç’ten çıkarılacağına dair söz vermişti. Ancak ABD düşmanca bir tavırla verdiği sözün aksine kendi eliyle Mümbiç’i terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD/YPG’ye teslim etmişti. PYD Suriye Demokratik Güçleri (SDG) örtüsü altında Mümbiç’te kontrolü sağlayınca gözler ABD’ye çevrildi. TSK ve Özgür Suriye Ordusunun El Bab’ı almasından sonra ‘’Yeni hedefin Mümbiç olduğunun açıklamasından sonra bölgeye gelen ABD zırhlıları PKK/PYD’yi koruma altına almıştı’’
 
Suriye’de bir süre PYD’nin çekirdeğini oluşturduğuSuriye Demokratik Güçleri’nin sözcülüğünü yaptıktan sonra bölgeden kaçan Talal Silo, örgütün “Akdeniz’e çıkış projesi”ne dikkati çekti. Silo, ABD’li bir istihbarat yöneticisinin kendilerine, “kalıcı” olabilmek için karadan Akdeniz’e ulaşmak gerektiği telkininde bulunduğunu açıkladı. PYD/PKK, Suriye topraklarının dörtte birinden fazlasını işgal ediyor. Örgütün yayılma stratejisi, ülkenin doğusunda Irak sınırında başlayan hakimiyet alanını Türkiye sınırı hattından batıya doğru ilerletmek şeklinde gelişmişti. Gelecekte, dış dünyayla doğrudan bağlantı kurma ve destek alma imkanına kavuşabilmesi, örgütün karadan Akdeniz’e çıkacağı bir koridor açabilmesine bağlı. Türkiye’nin örgütün hedeflerine ilişkin uyarıları karşısında, ABD yönetimi gelişmelerin DAEŞ’e karşı mücadeleden ibaret olduğunu savunuyordu!
 
Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 24.01.2018 - 11:38 -797-
Bu sayfayı paylaşın :