+A A -A

YGS günü toplu ulaşım öğrencilere ücretsiz

-A A +A

Yaklaşık 2 buçuk milyon üniversite adayı, pazar günü Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına girecek.

Sınava girecek öğrenci ve görevliler için İstanbul'da toplu ulaşım araçları ücretsiz olacak.

YGS'nin yapılacağı pazar günü İstanbul'da Büyükşehir Belediyesi, öğrenci ve görevlileri ücretsiz taşıma kararı aldı.

12 Mart Pazar günü öğrenciler ile sınav görevlileri; İETT Otobüsleri, Metrobüs, Halk Otobüsleri, Otobüs AŞ, Metro, Füniküler, Tramvay, Teleferik, Şehir Hatları Vapurları ile özel deniz motorlarına ücret ödemeyecek. 

Van

Van Büyükşehir Belediyesi, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girecek öğrencilere toplu taşıma hizmetini ücretsiz sağlayacak.

Hakkında yürütülen terör soruşturması kapsamında tutuklanan ve İçişleri Bakanlığınca görevinden uzaklaştırılan Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın yerine görevlendirilen Vali İbrahim Taşyapan, belediyecilik çalışmalarının yanı sıra sosyal projelere de ağırlık veriyor.

Görevi devraldığı gün devletin kaynaklarını halkın hizmetinde kullanmak için çaba göstereceğini açıklayan Taşyapan, 12 Mart'ta YGS sınavına girecek öğrencilerin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlandırılması talimatını verdi.

Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, 82 otobüsün yanı sıra özel halk otobüslerinin de bir günlük ücretsiz taşımayla eğitime destek vereceği duyuruldu.

Açıklamada, öğrencilerin sınav giriş belgelerini göstermeleri halinde ulaşımdan ücretsiz yararlanabileceği kaydedildi.

ÖSYM'nin sınavla ilgili açıklaması

ÖSYM Başkanı Ömer Demir, 12 Mart Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) 2 milyon 265 bin 902 adayın başvuru yaptığını belirterek, sınavda 350 bin dolayında kişinin görev yapacağını bildirdi.

Demir, yaklaşan YGS'ye ilişkin yaptığı açıklamada, bu yılki sınava 2 milyon 265 bin 902 adayın başvuru yaptığını, sınavın 7 bin 646 binada yapılacağını söyledi.

Sınava girecek aday sayısının geçen yıla yakın olduğunu ifade eden Demir, "350 bin dolayında görevlimiz ile sınava hazır bir durumdayız. Şu anda sınava ilişkin bütün tedbirler alınmış olup herhangi bir eksiklik ya da aksaklığa yol açacak bir risk bulunmamaktadır. Dolayısıyla adaylarımız rahatlıkla sınavlara hazırlıklı bir şekilde gelsinler, ÖSYM olarak onlar için bütün tedbirleri almış durumdayız." diye konuştu.

Demir, bütün adaylar için öncelikle bir uyarıda bulunmak istediğini dile getirerek, sınavda başarının iki koşulu bulunduğunu, birincisinin sınav kurallarına uygun bir şekilde sınavı sonuçlandırmak, ikincisinin ise sınavda sorulara doğru cevap vermek olduğunu anlattı.

Kurallara uygun bir şekilde sınavı sonuçlandıramayan bir adayın sınavının değerlendirmeye alınmayacağını, verdiği cevapların bir anlamının kalmayacağını vurgulayan Demir, şöyle devam etti:

"Bu şu demek, sınav öncesinde ve süresince sınav kurallarını ihlal etmek, sınavın iptaline yol açabilir. Bunlar kopyayla irtibatlı konular değildir. Aday kopya çekmeyebilir ama süre bittikten sonra işaretlemeye devam edebilir. Bu da kural ihlalidir.

Aday, işaretlemeye devam ettiği ve bu ihlali kamera kayıtlarımızdan ve tutanaklardan tespit ettiğimiz zaman sınavını iptal ediyoruz. Daha da acı olanı, bazı adaylar kuralları ihlal ettiklerinde ve bu durumu sonrasında tespit ettiğimizde, sınav geçmiş olsa bile geriye doğru iptal ediyoruz. Kanunun bu hükmü açık.

Bu nedenle kişi, sonuçlar açıklandıktan sonra da eğer bir kural ihlali tespit edilirse geriye doğru iptal edilebilir. Bunun için adaylara özellikle kurallara uyma konusunda önerilerimizi tekrarlamak isteriz. "

Uyarı, sınav giriş belgelerinde de mevcut

Ömer Demir, geçmiş yıllarda sıklıkla karşılaşılan kural ihlallerinin, adayların yanlış salona girmesi ve bunun sonucunda salondaki adayların dikkatini dağıtması, sınav süresince salondan çıkmaması gerekirken sınav salonunu terk etmesi olduğunu, bu ihlaller nedeniyle adayların sınavının iptal edildiğini belirtti.

Bu yüzden salona, binaya girişlerin sınav başlamadan 15 dakika öncesinde sonuçlandırılması kararı alındığını hatırlatan Demir, "Bu yolla biz hem salondaki görevliler kuralları anlatırken adayların kuralları dinlemelerini ve hem de rahatlıkla daha önceden okumalarını bekliyoruz. Okumamışlarsa bile sınav öncesinde kuralları öğrenmelerini amaçlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Sınavın saat 10.00'da başlayacağını ancak sınav bina girişlerinin saat 09.45'te sona ereceğini dile getiren Demir, "Adayların evlerinden vakitlice çıkıp sınav binalarının kapatılacağı 09.45'e kadar binalara girmeleri gerekiyor." uyarısı yaptı.

Adayların sınav giriş belgelerinde de konuya ilişkin yapılan değişikliğin vurgulandığını aktaran Demir, "Özellikle 15 dakika öncesinde sınav binası önünde girişlerin sonlandırılmasına ilişkin kuralı sınav giriş belgelerine de yansıttık. Giriş belgesinin çıktısını alınırken bilgisayar ekranında '09.45'te binaya girişin sonlanacağına' dair bir uyarı çıkacak. Adaylar, 'Evet bunu anladım' onayı verdiklerinde sınav giriş belgesini alabilecekler. Bu bilgiyi sınava giriş belgesinin üzerinde de belirttik." bilgisini paylaştı.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 09.03.2017 - 23:46 -560-
Bu sayfayı paylaşın :