+A A -A

Yine söylüyorum, Türk toplumunun kilo almasının birinci sebebi fazla ekmek yemesidir.

-A A +A

Sağlıklı olmanın 2 temel kuralı var. 1-Egzersiz yapmak, 2- Sağlıklı beslenmek

1-Önce yeme alışkanlığımızı değiştireceğiz.

2-Bir gün içinde almış olduğumuz kalori verdiğimiz kaloriden fazla ise kilo alırız.

Kalori hesabı falan kalktı, bol bol tereyağı yiyin diyenlere bakmayın. Her şeyi ölçülü yemekten vazgeçmeyin. Tereyağının da diğer bütün yağların da 1 gramı 9 kalori verir.

3-Fazla yağlı yemeyeceğiz kızartmalardan uzak duracağız. Yağı fazla konan yemeklerden uzak duracağız. Yağlı kızartmalardan fazla yemeyeceğiz. Kilolu isek zayıflamak için hiç yemesek daha iyi olur. Ayda yılda bir yenebilir. Kızartmalar fazla yağ içerir. Bu da kilo aldırır. Kaçınmalıdır. Yemeklere de yağı normal katmalıyız. Fazla katmamalıyız.

4-Tatlıdan uzak duracağız. Çünkü tatlıda çok fazla enerji vardır. Haftada bir aşırıya kaçmamak şartıyla kendimizi ödüllendirebiliriz. Ben artık ekmek yemiyorum ancak her gün mutlaka tatlımı yerim diyenler de şişmanlıktan kurtulamazlar. Tatlıyı haftada bir yemeliyiz. Tatlıyı ne kadar az yersek o kadar sağlıklı oluruz. Buzdolabında tatlı bulunduranlar yemekten kurtulamazlar.

5-Çayda ki şekeri ya sıfırlamalıyız. Ya da az çay içiyorsak bir tane koymalıyız. Bu şekerin kilo aldıracağını unutmayacağız. Çayda ki şekeri küçümsemeyin 1 günde çok olur.

6-Meyveyi de az yiyeceğiz. Meyveyi sayarak yiyeceğiz. Biz meyveyi çok seviyoruz bizim evde fazla meye yenir, diyenler şişmanladıklarını göreceklerdir. Fazla meyve yemek te kilo almamızın en önemli sebeplerindendir. Ölçüyü kaçırmayacağız. Üzüm, kayısı, şeftali, karpuz, kavun, incir gibi meyvelerden fazla yenirse kilo aldırır.

Tatlı olan bütün gıdalarda karbonhidrat vardır. Fazlası kilo aldırır.

Ancak, ben elma, portakal gibi meyvelerden yiyebileceğimizi düşünüyorum. Gün içinde yakmış olduğumuz kaloriyi sebze ve meyveden almamız daha doğru olur. Ara da atıştırmalık olarak ekmek, pasta, bisküvi ve tatlı gibi enerjisi yüksek gıdalar yersek kilo alırız. Meyveyi ağırlıklı olarak ara öğünlerde iştah azaltmak için yemeliyiz.

Çünkü ben öncelikle meyve ve sebze yiyorum. Ben bunları yazarken kitaplardan okuyarak uygulamadan yazmıyorum. Ben ne zaman ekmek, yağlı yiyecek ve tatlı yemekte ölçüyü kaçırırsam kısa zamanda kilo alıyorum. Şu anda 175 cm boyundayım, 74 kg ağırlığındayım. Ben Allah’ın yarattığı bütün nimetlerden az az yiyorum. Ancak hamur işi, ekmek ve tatlıdan uzak duruyorum. Böylece çok daha fazla gıdadan az az yiyebiliyorum.

Bu yazıların yazarı olarak şunu da belirteyim 1979 yılında İstanbul’da asteğmen olarak askerliğimi yaparken akşam eve gelirken servisten indiğim gibi mutlaka 1 tabak tatlı yerdim. O zamanlar demek ki yediğimi yakıyormuşum. Ben tatlıyı eskiden de çok severdim. Bu günde çok seviyorum. Allah’a şükür şeker hastası değilim. Ancak tatlıyı da ekmeği de arada sırada az yiyorum. Ben şeker hastasıyım canım tatlı çekiyor diyenler sabretmesini bilmeliler. Bunlar hep kafada bitiyor. Kişi sağlığına kavuşmak için veya hasta olmamak için ekmekten ve tatlıdan uzak duracak. Bu yapılanı bazı vatandaşlar perhiz olarak yorumluyor. Hamur ve tatlıdan başka bu dünyada yenecek gıda mı yok? Baklagiller, bütün sebzeler, bütün etler, pazarda gördüğünüz bütün sebze ve meyveler.

7-Her öğün beyaz ekmekten istediğimiz kadar yemeyeceğiz. Beyaz ekmekten vazgeçeceğiz. 

Tam buğday ekmeği yiyeceğiz. Diğer bütün tahıl unlarından yapılan ekmeklerden de ya hiç yemeyeceğiz ya da çok az yiyeceğiz.

Tam buğday, kepek ekmek, çavdar ekmeğinden her öğünde 1 dilim yiyeceğiz. Ben tam buğday yiyorum ne olsa şişmanlatmaz deyip fazla yersen beyaz ekmek yemiş gibi şişmanlarsın.

Tam buğday, arpa, çavdar, yulaf ne olursa olsun bütün hububatların karbonhidratların 1 gramı 4 kalori verir. Onun için tam buğday yiyorum istediğim kadar yerim yanlıştır. Fazlası beyaz ekmek gibi kilo aldırır.

Tam buğdaydan da öğle ve akşam1cm kalınlığında 10 cm uzunluğunda 1 dilim yiyeceğiz. Sabahları 1 cm kalınlığında 15 uzunluğunda olabilir.

Şimdi bir de tutturmuşlar buğdayın genetiği ile oynandı onun için şişmanlıyoruz diyorlar. 1 gr karbonhidrat yakılınca 4 kalori verir. Bu ister tam buğday, ister beyaz ekmek olsun, ister genetiği ile oynansın, isterse oynanmasın hepsi aynıdır. Ekmekten vazgeçmemek için hep bahane bulunuyorlar.

Bana ekmekten başka şey söyle, biz Türk milleti olarak ekmekten vazgeçemeyiz. Çünkü ekmek yemezsek karnımız doymaz diyebilirsiniz. Benim size önereceğim başka hiçbir formül yok.

Ekmeği yediğiniz sürece kilodan kurtulmanız zordur. Yazın hareketli günlerde zayıfladığınızı kilo verdiğinizi zannedersiniz. Ekmek yediğiniz sürece hareketsiz kış günleri fazlasıyla kilo alırsınız.

Fazla kilo almamak veya fazla kilolarımızı vermemiz aslında çok basit. Sen bize ekmekten vazgeç diyorsun bunu yapamayız diyorsanız. Şişmanlığın sonucu oluşan şeker hastalığı, tansiyon,  kalp damar hastalıklarını kabulleniyorsunuz, doktorlarımız ne güne duruyor diyorsunuz demektir. İnsanlar sigaradan bile vazgeçebiliyor. Siz de ekmekten vazgeçin.

Çeşme de arkadaşlara yüzme bilmeyenler gelsin yüzme öğreteyim dedim. Başladım öğretmeye benim metodum da başın suya sokulması gerekiyor. Bir arkadaşa sok başını suya dedim. Hayır, ben başımı suya sokmam dedi. Ben de başını suya sokmayan kişi için benim yüzme metodum uygun değil dedim. Siz yüzme dersini başkasından alacaksınız dedim.

İşte bunun gibi ben ekmeği azaltamam kesemem diyenler için zayıflamak biraz hayal olsa gerektir. Burada önemli olan kişinin bu kilolarının, bu hastalıklarının altında yatan asıl nedenin fazla ekmek yemek olduğunu beyninde kabul etmesi veya etmemesidir.

1991 yılında İtalya’ya gittim İtalyan meslektaşlarım o zaman söylemişlerdi. “Her milletin kilo almasının sebepleri farklıdır. Türkler fazla ekmek yedikleri için kilo alırlar.” Demişlerdi. Hatta makarna kilo aldırmaz diye de takılmışlardı. Biz de aldırır demiştik. Onlar da Dünyada makarnacı millet kim? Biz İtalyanlar demişlerdi. Ancak biz bile haftada en fazla 3 öğün makarna yeriz. Bu makarnayı da ekmeksiz yersek, fazla yemezsek sadece o öğünün kalorisini almış oluruz. Fazla olmaz demişlerdi. Ancak siz 7 günde  3 öğünden yirmi bir defa ekmek yiyorsunuz ve de yemeğin yanında fazladan yiyorsunuz demişti.

Tohum dernekleri ekmeğime dokunmayın diyor. Kardeşim bizim günlük hayatımızda hububattan yapılmış bin bir türlü gıda var zaten, biz sadece ekmekten vazgeçin diyoruz. Ekmekten vazgeçin yemeği de tabildotta çıkan kadar yiyin mutlaka zayıflarsınız. Sağlığınıza kavuşursunuz.

Çocuklar yemek yerken ağzına ekmek tıkıştırıp durmayın. O çocuklar yemekle doyarlar. Gıdasını alırlar. Yedireceğiniz fazla ekmek ve makarna alışkanlık yapar ve çocukları şişman yapar. Bu da çocuklarınızın sağlığını tehlikeye sokar. Kendi elinizle çocuklarınızın sağlığıyla oynamayın.

TV de bir şişman kız benim annem çocukken boynuma yufka asar ye yavrum der durur du. Yedim işte görün halimi diyor du.

Bizim hamurlu yiyeceklerimiz fazla bundan vazgeçmek zorundayız

Yollarda ki mısırlar bize kilo aldırır. Enerjisi çok yüksektir.

Son yapılan araştırmalarda kadınların her 3 kadından birinin kilolu olduğu tespit edilmiş.

Dünya gıda örgütleri Türkiye ekmekten vazgeçse sağlık sorunlarının %30 unu halleder demişler.

 

Necdet ERGÜN    (Ziraat Yüksek Mühendisi)
www:necdetergun.com

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 18.05.2016 - 17:18 -917-
Bu sayfayı paylaşın :