+A A -A

Yok artık!!!!

-A A +A

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yakın Çağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahir Aydın’ın araştırmasına göre, ABD Temsilciler Meclisi’nin, 31 Ocak 1896 tarihli yasa taslağı metnini arşivlerden bulduğunu kaydeden Prof. Dr. Aydın, şunları söyledi:

"1895`teki Ermeni ayaklanmalarının hemen akabinde ABD Temsilciler Meclisi, 31 Ocak 1896 tarihinde bir yasa taslağı hazırladı. Bu yasa taslağında şunlar ifade ediliyor:  ‘Dünyadaki Hıristiyanlardan oluşan bir komisyon seçelim. Bu komisyon, Türkiye`yi yönetmek için bir başkan seçsin. Türkiye`nin yönetimi Türklerden alınsın ve eyaletlere bölünsün. Bu yapılanmanın adı da Türkiye Birleşik Devletleri olsun.”  [1]

Acaba o dönemde dünyada olayları anı anına takip eden Türkiye, ABD’nin bu sömürgeci planlarına o dönemde nasıl bir cevap verdi?

SULTAN ABDÜLHAMİT’İN TÜRKİYE’NİN
KURULMASI İÇİN DÜŞMANA HARİKA OYUNU

Amerika’nın bu asırlık planına karşılık, bu sırada Osmanlı Padişahı olan Sultan 2. Abdülhamit Han, tahttan ayrılmadan önce olayı zamanında takip etmiş, buna karşılık Türkiye’nin kurtuluşu için Osmanlı’ya başka bir harika plan hazırlamış ve miras bırakmıştı.

Bu kurtuluş planı Son Padişah Sultan Vahdettin tarafından, Mustafa Kemal’in görevlendirilmesiyle yürürlüğe koyulan Milli Mücadele hareketiydi.

Bu harekatta önce Türkiye düşmanları bir oyunla teke indirilmiş, Yunanlıların dışında, yurdumuzun diğer bölgelerinde bulunan işgalci düşmanlar (İstanbul’u işgal eden İngilizler ve Fransızlarla beraber Anadolu’da bulunan yedi düvelin orduları) tek bir kurşun atmadan ülkemizden gönderilmişti.

MİLLİ MÜCADELE’DE BU OYUNU ÇOK GEÇ
ANLAYAN DÜŞMANIN SUİKAST HAZIRLIĞI

Bu milli oyunu çok sonradan fark eden düşman, önce Mustafa Sağir denilen Hint Müslümanlarının temsilcisi gibi kendini gösteren İngiliz Casusu ile Mustafa Kemal’i öldürtmeğe çalışmıştı. Ancak Milli Mücadele başlarken, şiirleriyle millete umut veren, en çok da yazdığı İstiklal Marşı ile milli zaferi millete birkaç yıl önceden haber veren Mehmet Akif’in özel olarak ihbar etmesiyle bu adam yakalanmış ve Ulus Meydanında idam edilmişti.

Ama kendini hiç göstermeyen düşman sözkonusu ajanıyla suikast planını ve amacını gerçekleştiremeyince yine de hedefinden vazgeçmemiş, başka şekillerde başka casuslarıyla bu hedefine ulaşmağa çalışmıştı.

Yazarımız Hasan ERDEN'in bu araştırma yazısının tamamını okumak için tıklayınız:
http://www.anahaberyorum.com/son-osmanli-abd-planini-boyle-bozmustu-biz-de-insallah-oyle-bozacagiz-haberi

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 08.01.2018 - 13:37 -429-
Bu sayfayı paylaşın :