+A A -A

Yol ve Yolcu

-A A +A
Uzun bir yola çıktık.Allah yolcuların uzağını yakınlaştırsın ve kolaylaştırsın. Yolculuk meşakkatli onun için yolcu dört rekatlı namazları iki rekat olarak kılıyor. Eskiye göre yolculuğun meşakkatleri olmasada yinede iklim şartları, hava, su ve yiyecek hepsi etkili.
 
Şehirlerin anası Mekke’ye geldik.Allah’ın evinin inşa edildiği, güvenli kıldığı harem bölgesi.
 
Allah’ın emri ile Hz.İbrahim ve oğlu Hz.İsmail ile Kabe’yi inşa ettiler.İbadetlerini yaptılar.Hz.İbrahim bütün insanları çağırdı.Bu çağrıya imkanı ve nasibi olanlar. 
 
(Buyur Allah’ım buyur !Emrindeyim buyur !) diye hep birlikte telbiye getiriyorlar.
 
Hz.İbrahim’in, Hacer anamızın, Hz.İsmail’in ve Sevgili Peygamberimizin hatıraları var.Peygamberimiz bu şehirde doğdu 53 yaşına kadar burda yaşadı.Peygamberimizin hayatını her insanın her inananın doğru kaynaklardan öğrenmesi şart. Bu yolculuğa çıkacakların bilmesi daha da önemli 
Peygamberimizin peygamberliğinin 13 yılı Mekke’de geçti.Mekke’ler ve en yakınları tarafından bile red edildi.Taif’de taşlandı.İnananlar Üç yıl muhasara  altında bırakıldı.Açlıktan çocuklar öldüler.Hayat yaşanamaz hale geldi.Ve nihayet Medine’ye davet ve hicret.Orada kabul
 
Destek. Hemde ailelerinden ve kendi canlarından önde savunacaklarına söz verirler.Bir kapı kapanırken yeni bir kapı açılır.O’na inanlara arkadaşlarına sahabe deniliyor.Allah onlardan razı olsun.
 
Mekke ve Medine’de heyacan, çoşku göz yaşı ,ibadetler ve dua var. Bütün inananların özeti burda Allah’ın büyüklüğünü görüyorsunuz insanların renkleri şekiler farklı farklı.
 
Allah’ım !
Ümmeti müslümanı İslamın izzetine ,şerefine uygun yaşamayı yanlışlarımızı görüp düzeltmeyi nasip eyle.Doğru yoldan ayırma .Dualarımızı kabul eyle.

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 25.04.2018 - 15:15 -1,006-
Bu sayfayı paylaşın :