+A A -A

YSK'dan Açıklama Tartışmalara Son Noktayı Koydu

-A A +A

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, "Sahte olan oy pusulası geçerli değildir. Bu karara farklı bir anlam yüklemek doğru değildir. Oy pusulaları sahte değil, şüphe yok" dedi.

İşte Güven'in konuşmasının satır başları:

Vatandaşa Verilen zarf ve oy pusulaları fligramlı, YSK tarafından özel olarak üretilen evraklardır. Paralardaki gibi YSK’nın filgramını görebilirsiniz. Yani dün akşamdan beri tartışmaya neden olan oy pusulaları YSK tarafından üretilen ve geçerli olan oy pusulası ve zarflardır.

"MÜHÜR İKİNCİ BİR TEDBİRDİR"

Yasa koyucu bu filgramlı oy pusulası ve zarfların yanı sıra ikinci bir tedir almış ve orada bulunan sandık başkanı ve üyelerinin oy basmak suretiyle ikinci bir tedbir almasını öngörmüştür. Onların yaptıkları bir hata nedeniyle vatandaşın anayasal hakkını kullanması, iradesinin sandığa yansımasına karar verdik. Olay budur.

"VATANDAŞ OYUNU KULLANMIŞTIR"

Vatandaş kendisine verilen geçerli oy pusulasını geçerli bir şekilde sandığa atmıştır. Sadece orada sandık başında çalışan görevlilerin bizim eğitim vermemize, o sabah mesajla bilgi vermemize rağmen hatalı yapmasıdır.

"BU İLK DEĞİL"

Bu bizim ilk kez yaptığımız bir işlem değildir. Oyların sahte olduğu ispat edilmedikçe oylar bu şekilde kullanıldığında geçerli olduğuna dair birçok kararımız vardır. Biz bu kararı sonuçlar sisteme girmeden, kimsenin kafasına bir şey takılmadan verdik. Sonrasında verseydik belki tartışma olurdu ama sandıklar açılmaya başladığı anda vatandaşın hakkını zayii etmeme adına aldık.

"KESİN SONUÇLAR 11-12 GÜN SONRA"

Güven referandumun kesin sonuçlarının 11-12 gün sonra açıklanacağını da dile getirdi. 

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 17.04.2017 - 14:58 -1,506-
Bu sayfayı paylaşın :