+A A -A

Yunan sofistikeleri ile Hint mistikleri arasında..

-A A +A

Çinli bir muhalif Amerika’ya kaçmış. Sığınma talep etmiş. Muhaceret bürosunda “Adın ne” demişler, “Hap Şu Ruk” demiş, “Adını değiştirmek ister misin” demişler “Evet” demiş. “Ne olsun yeni adın?” “Hapşu” demiş.

FETÖ’den kaçanların nereye gittiklerini izliyor musunuz, sakın yağmurdan kaçarken doluya kapılmasınlar!

FETÖ dediğiniz ne ki, Biraz Oppus Dei, biraz Moon, az biraz Mormon, biraz Kalvanizm tozu, işte öyle bir şey. CIA’nın, MOSSAD’ın, MI&’in Vatikan’ın mutfağında ne varsa o. Egzotik, “Euroasiya Egzotic Coctail”. Biraz da üzerine Scientology eklediğiniz mi al sana FETÖ.

Bir ara yazmışlardı, ABD’deki “New Age Religio”nın “Türkey” versiyonu için Kayseri işadamlarının sponsorluğunda “İslam Kalvinistleri”ni üreteceklerdi. Bunu yıllar öncesi yazmıştım da, Kayserili duyarlı bir Müslüman telefonla aramış, “Bizim Kayserililer Kalvinist, malvinist bilmez, ama zaten onların, belli bir yoldakilerin çoğu zaten “Galnavizli Müslüman” demişti.

Konyalılar için Mormonistik bir Müslümanlık anlayışı düşünülüyordu. Mevlana ve Şems ilişkisinden çağdaş platonik bir aşk hikayesi damıtmak gibi hayalleri vardı birilerinin. Yunus’tan “Folk İslam” için bir şeyler üretmek gerekiyordu. Maraş, Urfa, Diyarbakır farklı. Sahillerde Behailik örneği bir Müslümanlık öneriliyordu. Hatay ve Tunceli yöresindeki Alevileri Trakya ve sahillerle sentezleyeceklerdi.

Bir anda bu kadar çok Mesnevi yorumcusu nasıl çıktı sanıyorsunuz. Belediyeler de hemen atladılar, bir takım seküler bay ve bayanların bu “aşk” sohbetlerine.

Fatih senaryosu var, Beyoğlu senaryosu da var. Çok çalıştılar çok. İslam çeşitlendirilecekti bir defa. Euro İslam, Türk İslam, Protestan İslam, Katolik İslam, Ortodoks İslam, Liberal İslam, Folk İslam. Bakın bu Folk İslam bizim “muhafazakârlar”ın çok hoşuna gider. Ritüel, seremoni, görsellik, müzik, eğlence, her şeyi sokabilirsiniz bu dine. Liberal İslam oluyorsa Sağcı İslam, Solcu İslam, Sosyalist İslam, Kapitalist İslam niye olmasın!. Bakın İslam kendine hiç bir şey eklenemeyen ve kendinden hiçbir şey çıkartılmayan bir dindir. Kim ona bir şey ekler ya da ondan bir şey çıkartırsa din aradan çekilir, kişi eklediği ya da çıkarttığı ile baş başa kalır. Din Allah, resul ve kitaptan ibarettir. Aynı dine inananlar ihvandır.

Papa da diyor ya, biz din algımızı değiştirdik, siz de değiştirin. Onlar sadece algıyı değil, kitabı da değiştirdiler, o yetmedi algıyı da sürekli değiştiriyorlar zaten. Kendi yapmak istedikleri her şeyi önce peygamberlerine nisbet ediyorlar, sonra da Tanrının merhametine ve affına sığınarak kendilerini aldatıyorlar. Bize de aynı şeyi yapmamızı söylüyor papa hazretleri (!?) zat-ı alileri papa olmadan psikoloğa da gitmiş. Artık papalar da tanrının yeryüzündeki temsilciliğinden sıkılıyor, kimi istifa ediyor, kimi kendini Vatikan’a sıkıştırılmış yalnız bir adam gibi görüyor. Bu arada, güneşin oğlu, kutsal Japon İmparatoru da kendini emekli ediyor. Hiçbiri Gülen kadar dirençli değil.

CHP’liler, ya da genel olarak solcular Yunan sofistikelerinin peşinde, bizim AK Parti ya sağcı muhafazakârların önemli bir kısmı din diye Hint mistiklerinin peşine takılıyorlar. Yaşar Nuri gibi tipler de sağ ve sol arasında pay edilemiyor. Seküler tipler Yunan sofistikeleri ve Hint mistiklerini sentezleyip kendilerine göre bir kokteyl üretiyorlar.

Devamı için tıklayınız...

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 06.09.2017 - 13:05 -1,023-
Bu sayfayı paylaşın :