+A A -A

Yüzlerce Kişi Elden Ele...

-A A +A

Gazze Şeridi sahilinde, İsrail Deniz Kuvvetleri'nin açtığı ateş sonucu yaralanan 28 yaşındaki Filistinli balıkçı Muhammed Macid  Bekir  hayatını kaybetti.

Bekir'in yaralı haliyle İsrail güçleri tarafından gözaltına alındığı, daha sonra hayatını kaybettiği belirtiliyor.  Olay sırasında Filistinli üç balıkçı daha gözaltına alınmıştı. 

Bekir'in cenazesi Gazze'ye büyük bir kalabalık eşliğinde getirilmişti. bugün toprağa verilecek olan  Muhammed Macid  Bekir yakınlarının gözyaşları içinde omuzlarda yüzlerce kişinin olduğu bir kalabalıkla sokaklarda taşındı. 

İsrail Ordu güçleri, Filistinli balıkçıların avlanmalarına izin  vermeyerek, balıkçı teknelerine sık sık ateş açıp çalışmalarını engelliyor. 

Filistinli yetkililer bu durumun taraflar arasında varılan ateşkesin ihlali anlamı taşıdığını belirtiyor.

İsrail, Temmuz 2014'te Gazze'ye düzenlediği son saldırının ardından  Filistinli balıkçıların denize açılma mesafesini 3 milden 6 mile çıkarmıştı.  İsrail, bazen bu sınırı 3 mile kadar indiriyor.

Filistinli yetkililer, İsrail  deniz kuvvetlerinin balıkçıların çalışmalarını engellediğini, balık avlamalarına  izin vermediğini ve hemen hemen her gün teknelerine ateş ettiğini belirterek,  bunu ateşkes anlaşmasının açık ihlali olarak kabul ediyor.

Filistin ile İsrail arasında 1993'te imzalanan Oslo Antlaşması,  Filistinli balıkçıların 20 mil sınırı içinde avlanmasını öngörüyor.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 16.05.2017 - 13:55 -273-
Bu sayfayı paylaşın :