+A A -A

Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem

-A A +A

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bazı sigorta şirketlerinin tavan fiyat uygulaması sonrasında özellikle hasar riski yüksek araç grupları için poliçe düzenlemekten kaçındıklarını tespit ettiklerini belirterek, “Bu sorunun çözümü amacıyla ‘Riskli Sigortalılar Havuzu’ oluşturacağız” demişti.

Şimşek, Riskli Sigortalılar Havuzu sistemini şöyle anlatmıştı:

"Bu modelde şirketler, kapsamdaki sigorta grupları için yani 1. ve 2. basamak dediğimiz kötü sürücüler veya taksi, minibüs, otobüs gibi sürekli trafikte olan araçlara yönelik kesilen poliçelerden aldıkları primleri merkezi bir havuzda toplayacak. Hasar ödemeleri de bu havuzdan karşılanacak, ancak hasar sürecini her şirket kendisi yürütecek. Şirketler havuz modelinde prime ve hasar tutarına belli kurallar dahilinde iştirak edecek. Bu iştirakte şirketlerin son 3 yıldaki pazar payları yüzde 50 oranında dikkate alınacak, kalan yüzde 50 ise şirketler arasında eşit dağıtılacak. Ayrıca, şirketler devrettikleri primden belli bir payı, giderler için komisyon olarak alacak. Biz modelde bu oranı yüzde 5 olarak belirledik."

‘Riskliler için hasar tutarı bölüştürülecek’

Söz konusu modelin tavan fiyat uygulamasının bir alt kümesi olduğuna işaret eden Şimşek, tavan fiyat uygulamasında her şirketin primi aldığını ve hasarı kendisinin ödediğini anımsatmıştı. Bakan Şimşek, havuz sisteminde ise riskli olarak adlandırılan sigorta gruplarının prim ve hasar tutarlarının şirketler arasında merkezileştirilerek bölüştürüldüğünü söyleyerek, "Yeni modelde Hazine, şirketlere 'Havuz kapsamındaki araç ve basamaklar için kesilecek poliçelerin primlerini merkezi bir havuzda toplayacaksınız, hasarı da bu havuzda birikecek fondan ödeyeceksiniz' diyor, prim ve hasar paylaşımı için de bazı kurallar getiriyor” demişti.

Kategori: 

Yeni yorum ekle

Yayın Tarihi : 06.07.2017 - 13:50 -288-
Bu sayfayı paylaşın :