Allah-u Teâlâ, celâl ve cemalini göstermek için gökyüzünü güneşler, aylar ve yıldızlarla donattığı gibi, yeryüzünü de hayvanlar, nebatlar, ağaçlarla süslemiştir.
16.11.2020 03:42
190 okunma
AĞAÇ DİK CENNET VATANINA SAHİP ÇIK
Ahmet Sargın

Allah-u Teâlâ, celâl ve cemalini göstermek için gökyüzünü güneşler, aylar ve yıldızlarla donattığı gibi, yeryüzünü de hayvanlar, nebatlar, ağaçlarla süslemiştir. Ayrıca ağaçları, bitkileri, yaprak, çiçek ve meyveleri kelimeleriyle konuşturup sanatının üstünlüğünü, rahmetinin güzelliğini gösteriyor. Çiçekler, meyveler, çekirdekler, tohumlar konuşan; Allah'ın ince sanatlarını, tezahür edip, insanoğluna kendi varlığını ilan edip ispatlıyor.

Ağaç, Kerim olan, Rahmanımızın kullan için açtığı bir rızık sofrasıdır. Allah Teâlâ ağaçlarda biz kullarına çeşitli nimetler ihsan etmiştir. İnsanlar bu nimetlerden faydalanarak hayatlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Yeşile bezenmiş bu ağaçlara ibretle baktığımız zaman, bir çekirdekten koca bir ağacın nasıl meydana geldiğini düşünür, Allah’ ü Teâlâ’nın kudretini müşahede ederiz ve bize olan ihsanının büyüklüğünü anlarız.

Dünya hayatının vazgeçilmez nimetlerinden biridir ağaç. Her insanın, doğumundan ölümüne kadar, hayatının her safhasında ihtiyaç duyduğu, kökünden, yaprağından, kerestesinden, çiçeğinden, dalından, gölgesinden, kokusundan, güzelliğinden,meyvesinden faydalandığı ağaçsız bir dünya tasavvur etmek mümkün değildir.

 Ağaç diken Müslüman’a muhakkak o ağaçtan yenilen meyve onun için sadaka olur, o ağaçtan çalınan meyvede onun için sadaka olur. Vahşi hayvanların yediği de o kimse hesabına bir sadaka olarak yazılır. Kuşların yediği de sadakadır. Her insanın ondan yiyip eksilttiği meyve de onu diken Müslüman için bir sadakadır." "Ağaç diken bir kimse için muhakkak Allah-ü Teâlâ diktiği ağaçtan çıkan meyve kadar ecir, sevap takdir ve ihsan buyurur."

Hayatımızın her aşamasında yararlandığımız ağaç: "Yavrumuzun beşiği, kapımızın eşiği, çorbamızın kaşığı" şeklinde halka arasında ifade edilir. Yine "Gökyüzüne güzellik veren yıldızlar, başa güzellik veren saç, yurda güzellik veren ağaçtır","üstünde yeşil bir yaprak olmayan toprak ölüdür" gibi özlü sözlerle ağacın ve yeşilliğin önemi belirtilir.

Abese Suresinde mealen: "İnsan iyice bir baksın","Doğrusu suyu bol bol indirmekteyiz","Sonra yeryüzüne iyice yaymakta ve orada tâneli ekinler, üzümler,sebzeler,zeytin,hurma ağaçları,iri ve sık ağaçlı bahçeler,meyveler ve çayırlar bitirmekteyiz","(Bütün bunlar)sizi ve hayvanlarınızı yararlandırmak içindir" buyrulmuştur. Bu ayeti kerimelerde ekin ve ağaçların hayatî önemi belirtilmiş, bunların yetiştirmek için toprağın sürülmesi ve kuraksa sulanması gerektiğine işaret edilmiştir.

Rahman Suresinde de,"Rabbine karşı gelmekten korkan kimseye iki Cennet vaat edilmekte, bu Cennetlerin türlü ağaçlarla dolu olduğu, buralarda akan iki kaynağın ve her türlü meyvenin çift çift bulunduğu bildirilmektedir.     

Ormanlarımızın ciddi tehdit altında olduğu bu günlerinde, ağaç ve ormanlarımızı korumada daha hassas davranmamız gerekir. Zira ormanlarımız, kimi zaman elimizdeki bir kalem, kimi zaman okuduğumuz bir kitap, kimi zaman da evimizin çatısı olur. Meyvesinden ve gölgesinden istifade ettiğimiz ağaç ve ormanlarımız; yavrularımızın beşiği, kapımızın eşiği ve aşımızın kaşığıdır   

Bir memleketin sıhhat ve servetinin, gelişme ve saadetinin en başında o memleketin ziraati ve ağaçlandırılması gelir. Bu sebeple Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ağaç dikmeyi ashabına öğretmiş ve o derece ehemmiyet buyurmuşlardır ki: "Kıyamet koparken sizden birinizin elinde bir hurma dalı bulunur da kıyamet kopmadan dikmeye gücü yeterse bırakmasın, muhakkak onu diksin.”

Ağaç hayatımızın vazgeçilmezi ve dünyamızın süsüdür. Yaşadığımız çevreyi Cennete çeviren de ağaçlardır. Atalarımızın bizlere emaneti olan cennet vatanımızın çölleşmesine seyirci kalamayız. İstifademize sunulan tüm güzelliklerin, Rabbimizin bize bir nimeti olduğunu ve bu nimetlerden hesaba çekileceğimizi de unutmayalım.

Ülkemize düşman olan hainlerin ve terörist guruplarının yakıp yıktığı ormanlar bizim milli servetimizdir. Cennet vatanımızın akciğerlerine saldırıp bizi nefessiz,havasız, susuz bırakmak istiyorlar!...  O halde elimizde fırsat varken ağaç dikip, millî ekonomiye ve ülkemizin güzelliğine katkıda bulunmalıyız. Arkamızda bizi hayırla anmaya vesîle olacak eserler bırakmaya özen göstermeliyiz. Planlı ve düzenli olarak ağaç dikelim, ağacı koruyalım ve Cennet vatanımıza sahip çıkalım.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya