Ekonomi, günümüzde hala tartışılan en önde gelen temel meselelerden birisidir. Bu konu dün olduğu gibi bugün de tartışmaya açıktır.
06.12.2020 08:46
1.075 okunma
DEVLET Mİ ÜRETSİN? ÖZEL SEKTÖR MÜ ÜRETSİN?-1
Necdet Ergün

Ekonomi, günümüzde hala tartışılan en önde gelen temel meselelerden birisidir. Bu konu dün olduğu gibi bugün de tartışmaya açıktır.

Ekonomi ile ilgili düşünceler zamanla olgunlaşmakta, gelişmekte ve değişime uğramaktadır. Yani bu konu dinamik bir konudur.

Ekonomik sistemler insanlar tarafından anlaşılması zor konulardan birisidir. Ekonomik sistemler her zaman insanların kafalarında şüphe yaratmıştır.

Bir üretim ve gelir dağılımı metodu olarak ta tanımlanabilecek olan “ekonomik sistem” içinde fertler sahip oldukları kaynakları kullanarak mal ve hizmet üretimi yaparlar.  Bu üretim her ekonomik sistemin kurallarına göre yapılır. Bunun kapitalizm, sosyalizm-komünizm ve karma ekonomi de farklı kuralları vardır. Ayrıca İslam da bir ekonomik sistem varmıdır? Varsa bunun kuralları nedir? Araştırılması gerekir.

Orta çağda batı ülkelerinde biriken sermaye madenlerden, topraktan ve sömürdükleri ülkelerden aldıkları servetten oluşmaktadır.

Kapitalizmin bugünkü duruma gelmesinde kapitalistlerin sömürdükleri ülkelerden elde ettikleri servetin yanında, din, gelenek ve yeni üretim teknikleri büyük rol oynamıştır.

Sosyalist sistem ise kapitalizme bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. Sosyalizm uygulamadan, başarıdan değil daha çok insan yaradılışı dikkate alınmadan hayali, ütopik bir düşünce tarzı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kapitalist sistemde fertler ekonomik hareket ve kararlarında serbesttir.

Sosyalist sistemde ise fertlerin serbestliği en alt düzeyde tutulmuştur. Asıl karar mekanizması devlet ve yine devletin yetki verdiği birimlerdedir.

Sosyalist sistemin en büyük temsilcisi S.S.C.B olmuştur. Daha sonra Doğu bloku ülkeleri, Çin, Küba ve Kuzey Kore olmuştur.

Ancak 20. y.y’ın ikinci yarısında S.S.C.B’de Gorbaçov’un uyguladığı Perestroika ile bu kapalılık açılmış ve glastnost açıklık devri başlamıştır.

Ekonomik sistemlerin asıl amacı fertleri ve toplumu geliştirmektir. Ayrıca fertlerin ve toplumların refahını sağlamaktır.

Sosyalist ve kapitalist ekonomileri uygulayan ülkeler 20. yüzyılda kendi ekonomik teşkilatları ile bu amaca en iyi kendilerinin ulaşabileceklerini iddia etmişlerdir. Her iki sistem de bu düşüncelerini hem ekonomik üretim alanında hem de düşünce bazında uygulamıştır. Ancak kapitalizm bu yarışı önde tamamlamıştır. 

Bir Alman’ın söylediği şu söz dikkat çekicidir. ”Bizde insanlar 20 yaşına kadar komünist, 20-30 yaş arası sosyalist, 30 yaşın üzerindekiler kapitalist olurlar”.

Türkiye’de de yıllarca buna benzer tablolar yaşanmıştır. Sosyalizmin hararetli savunucuları daha sonra büyük kapitalistlerden olmuşlardır. Bu sosyal olay bir kısım insanlar tarafından hala yaşanmaktadır.

Bilişim teknolojilerinin (Bilgisayar, TV, v.b)  bu kadar geliştiği bir dünyada önceden olduğu gibi insanların gözünü boyayarak, yalan rakamlar vererek, insanları hayali ve ütopik sistemler uğruna militanlaştırmak ve bu uğurda ölüme göndermek eskisi kadar kolay olmamaktadır.

Artık insanlar uygulamaları görerek kıyaslama yoluyla doğruları araştırmaktadır.

Ekonomi de bir ilimdir. Demagoji yaparak bilimsel kitap okumadan, uygulamaları ciddi bir şekilde incelemeden, ideolojik militanların sözlerine ve makalelerine kanarak ekonomik sistem tercihi yapmak yanlıştır.

Günümüzde ırkçıların, teröristlerin ve değişik illegal örgüt üyelerinin değişik siyasal ve ekonomik görüşleri kalkan olarak kullandıkları da unutulmamalıdır. Buna en güzel örnek PKK terör örgütünün yıllarca devrimci sosyalist olduğunu söylemiştir. Buradan toplumumuzda sosyalizmi savunan sol kesimin desteğini almayı düşünmüştür. HDP’ de söylemlerinde devrimci sosyalist görüşleri dile getirmektedir.

Necdet ERGÜN
Ziraat Yüksek Mühendisi
Mail:necdet@necdetergun.com

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya