Gençlik yıllarımda müteahhit olan rahmetli babamın yanında özel sektörde işçi olarak çalıştım. İşçi çalıştırdım.
13.12.2020 08:54
1.220 okunma
DEVLET Mİ ÜRETSİN? ÖZEL SEKTÖR MÜ ÜRETSİN?-2
Necdet Ergün

Gençlik yıllarımda müteahhit olan rahmetli babamın yanında özel sektörde işçi olarak çalıştım. İşçi çalıştırdım.

Daha sonra 1980 yılında Ankara Bala DÜÇ(devlet üretme çiftliğinde) hayvancılık şefi olarak işe başladım.

Bugünkü adıyla TİGEM’e bağlı işletmeler de 16 yılın üzerinde çalıştım.

Bir yıl da Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğüne bağlı Afyonkarahisar Kocatepe Tarımsal Araştırma Enstitüsünde Müdür olarak görev yaptım.

İster TİGEM, ister TAGEM işletmeleri olsun her ikisi de üretim yapılan işletmelerdir. Bir bakıma özel sektör gibi mal ve hizmet alırsın elde ettiğin ürünleri de satarsın. Bu işletmelerde işçi çalıştırdım, memurların da amiri oldum.

Yani hem devlet sektöründe hem de özel sektörde yıllarca işçi çalıştırdım. Dolayısıyla aralarında ki farkı çok iyi bilen kişilerdenim.

Bu nedenle ekonomik yazıları yazmak hakkım olduğu kanaatindeyim.

Özel sektörde ve devlet sektöründe işçi çalıştırmayan, bir kişi masa başında devlet mi özel sektör mü üretim yapsın sorusuna gerçekçi cevap bulması mümkün değildir. Sadece hayal kurar. Ütopik, gerçeklerle bağdaşmayan hayal ürünü fikirler üretir. 

1970 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde okula başladım. O yıllarda sosyalist olmak ayrıcalıktı. Sosyalist ideolojiyi eşitlik, adalet, kardeşlik gibi sloganlarla insanlara anlatıyorlardı. Herkesin bir arabası, bir evi olacak sloganı en revaçta olan slogandı. Herkes üretecek ancak ihtiyaç kadar alacak.

Her şeyi devlet üretecek zengin- fakir olmayacaktı. En sonunda komünizm gelecek sınırlar bile kalkacak, düşmanlıklar bitecek, eşitlik sağlanacak derlerdi.

Aslında bugün de bu sloganla kandırılan birçok genç var. Bu fikirlerin asıl sahipleri Karl Marks, Lenin, Mao gibi komünist lider ve teorisyenlerdi.

Burada ki yanlışlık, insanlar çalışmalarının karşılığını almak ister, ihtiyaç kadarını değil. Eğer ihtiyaç kadar verirseniz. İnsanlar daha fazla niye çalışayım diye düşünür. O ekonomilerde de ilerleme ve üretim az olur.

Bugün Çin siyasi olarak komünist bir sistemle idare ediliyor. Eskiden Tiyenenman meydanında bütün insanlar aynı elbise giymiş olarak görünürdü, bugün ise bütün dünya insanları gibi giyiniyorlar.

Bugün Çin de insanlar çalıştıkları ölçüde kazanç elde ediyorlar. Onun için de daha çok çalışıyorlar.

Bugün Çin de bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi zengin de var fakir de var.

Bugün Çin de serbest rekabet piyasası kuralları işliyor. Zaten bu nedenle dünyanın süper güçleri ile yarışıyor.

Bizim sosyalistlerimiz ise hala Marksist- Leninist fikirlerinden vazgeçmiyorlar.

1989 yılında o günkü adıyla SSBC olan bugünkü Rusya devlet başkanı Gorbaçov Moskova’da insanların suratlarının neden asık, diğer ülkelerde ki insanların suratları neden güler yüzlü diye araştırmış.

O gün bütün arazinin devlete ait olduğu komünist- sosyalist SSCB de herkese ekip biçmesi için verdikleri arazilerin %10’unun kendilerine ait olduğunu buradan elde edilen ürünün devlete verilmeyeceği kendilerine ait olacağı bildirilir.

Gorbaçov bu %10’luk vatandaşın kendisine ait olan araziden çok daha fazla ürün elde ettiklerini gördü ve bunun üzerine komünizmin ve sosyalizmin iflasını ilan etti.

O gün Türkiye de ki solun önde gelen liderlerinde biri şöyle diyordu. “Sosyalist ekonominin çöktüğü günümüzde kapitalist ekonomilerle rekabet edebilmek için sadece bizim ülkemizde ki sosyalistler değil, dünyada ki bütün sosyalistlerin, ekonomistlerin yeni bir ekonomik sistem üzerinde çalışması gerekir”. Demişti.

Necdet ERGÜN

Ziraat Yüksek Mühendisi

Mail:necdet@necdetergun.com

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya