Bütün Avrupa ülkelerinde özelleştirmeler yapılmıştır. Hiçbir Avrupa ülkesinde bizim ülkemizde olduğu gibi bu olayı vatanı satmak gibi değerlendirilmemiştir. Ekonominin, verimliliğin bir gereği olarak değerlendirilmiştir.
23.12.2020 10:51
665 okunma
DEVLET Mİ ÜRETSİN? ÖZEL SEKTÖR MÜ ÜRETSİN?-3
Necdet Ergün

 

1991 yılında İtalya’ya görevli olarak gitmiştim.

Orada ki İtalyan ziraat mühendisi “biz Avrupa ülkeleri olarak 100 yıldan beri şu soruya cevap aradık,”şurada özel sektör kar ederken devlet sektörü neden zarar etsin?” Bu soru aslında teoride mantıklı gibi geliyor. Uygulamada hiçte öyle değil. Sonuç olarak özel sektör kar eder, devlet sektörü zarar eder cümlesinin doğru olduğunu anladık. Sonra da siyasilerin arpalığı olan ve zarar eden devlet işletmelerini özelleştirdik. Siz de Özal ile başlayan bu özelleştirme daha çok eleştiri alacak. Bu özelleştirme hemen olmaz. Toplumun bunu kabul etmesi zaman alır”. Demişti.

Bütün Avrupa ülkelerinde özelleştirmeler yapılmıştır. Hiçbir Avrupa ülkesinde bizim ülkemizde olduğu gibi bu olayı vatanı satmak gibi değerlendirilmemiştir. Ekonominin, verimliliğin bir gereği olarak değerlendirilmiştir.

Aslında dünyada ki bütün insanlar birilerinin asgari ücretle, birilerinin de patron olmasını istemez. Herkes eşit alsın ister.

Ancak tarih boyunca bütün devletlerde hep zenginler ve fakirler olmuş. Ancak makası nasıl olur da daraltırız sorusuna cevap aranmıştır.

İtalya da bir devlet çiftliğini gezdik. Aynı bizde ki devlet çiftliklerine benzeyen bu devlet çiftliğinde bir ineğin can çekiştiğini gördük, hemen müdüre haber verdik. Müdür şimdi kasaba haber verirler siz merak etmeyin dedi. Ancak 1,5 ay İtalya’da birçok özel çiftlik gezdik hiç can çekişen hayvan görmedik.

Bize bu çiftliklerin denemek için bırakılan son devlet çiftlikleri olduğunu söylediler. Ben Türkiye’ye döndükten sonra 1992 yılında yani bir yıl sonra haberlerde İtalya’da denemek için bırakılan son çiftlikler de özelleştirildi diye haber dinledim.  

1990’lı yıllarda TİGEM’ e bağlı Acıpayam Tarım İşletmesinde hayvancılık şefi olarak çalışırken Üniversiteden sosyalist ekonomiyi savunduğunu bildiğim bir hocam çiftliğe geldi. Ben kendisine eğer ben bu çiftliğe müdür olsaydım kar ettirirdim dedim. Bana dedi ki yapamazsın dedi. Neden dedim. “Biliyorsun ben devletin üretim yapmasını isteyen sosyalist sistemi savunan kişilerdendim. Ancak geçen yıllar içinde dünyada birçok ülkeyi gezdim. Benim gördüğüm şu; dünyada devletin işçisini ve memurunu özel sektör gibi çalıştırabilen ülke görmedim. Sosyalizmin aslında gerçeklerle bağdaşmayan ütopik bir görüş olduğunu anladım.

Dünya da rekabet edebilen bir ekonomiye sahip olacaksan asıl üretimi özel sektör yapmalıdır. Devletin yapacağı işler bellidir, emniyet, savunma, sağlık, adalet, eğitim, maliye, güvenlik v.b” dedi.

O hocam ayrıca ben senin okulda olduğun yıllarda inanç bakımından da zayıftım. Ancak bugün öyle değil. Ancak arkadaşların yanına vardığım zaman ben değiştim demiyorum. Çünkü bu yaşıma kadar edindiğim bir arkadaş grubum var. Onlara ne sosyalist düşüncemden vazgeçtiğimi ne de dini inancımı söylemiyorum. Yoksa yalnız kalırım. Dedi.

Tarım İşletmelerinde çalışırken bir müdürüm Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde okurken sosyalist düşünceyi savunuyormuş. Karacabey Tarım İşletmesinde müdürlük yaptığı yıllarda 1 ay süre ile aynı sayıda özel sektörde ki işçi ile devlet işçisinin çalışmasını, bunlara verilen ücretleri, yaptıkları işi kıyaslamış, ancak özel sektörün işçisi daha fazla iş yapmış ve daha ekonomik olmuş. O müdür de öyle diyordu. Kitaplarda yazdığı gibi olmuyor diyordu. Gerçek hayatta özel sektör her zaman devlet sektöründen daha verimli çalışıyor, demişti.

Bütün bunları yazmamın sebebi gençlerin hayal mahsulü bu sosyalist düşünceden kurtulup gerçek ekonomik sistemler üzerinde kafa yormalarını gerçekleri görmelerini istiyorum.

Kapitalizmi mi savunalım diyeceksiniz. Hayır, kapitalizmi savunmayalım.

Dünyada uygulanabilen kapitalizme alternatif bir ekonomik sistem olmalı. Ancak bu nedir? Bunun ne olduğunu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN bulmaya çalışıyor. Ancak küresel güçler kendilerinin kodladıkları ekonomik göstergelere her ülkenin uymasını istiyorlar. Cumhurbaşkanımız faizi indirmenin mücadelesini veriyor. Ancak, ekonomik savaşta bunu başarmak oldukça zordur. Cumhurbaşkanımız işin sadece teorisini değil uygulamasını da yapıyor. Yapmak için çok çalışıyor.

Vahşi kapitalizm her zaman vahşi tarafını gösteriyor. Amerika ve Avrupa kurdukları sistemin bozulmasını istemiyor. Üniversitelerde anlatılan ekonomi dersleri onların anlattıkları gibi olması için onlar baskı yapıyorlar.

Ülkeleri yüksek faiz batağına batırıyorlar. Sonra bu ülkeleri yüksek faiz batağından çıkmak için İMF’ye avuç açmasını istiyorlar. Sonra da o ülkeleri istedikleri gibi idare etmek istiyorlar.

Yeni alternatif sistem için İslamın ekonomi ile ilgili kuralları da incelenmelidir. Faizin haram olması var. Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde bu nasıl uygulanacak? Bütün bu sorular cevap arıyor. İleri ülkelerde faizler 0,2-3-4 lerle konuşuluyor.

Yeni bir ekonomik sistemin bulunması ve uygulanması için çalışmak sosyalist gençlik için de bir umut kapısı olacaktır.

Sosyalist gençlik genellikle dini bakımdan da yeterli bilgilendirilmiyor. Sosyalist gençlik öyle şartlandırılıyor ki kendi düşüncelerinden başka düşünceleri savunanları hain olarak görüyorlar. Bu dünyanın sadece sosyalist sistemle kurtulacağına inanıyorlar. Dünyada örnek alınacak sosyalist sistemi uygulayan bir devlet var mı? diyorsun bir gün olacak diyorlar.

Bir sosyalist yazar da bir TV’de daha da ileri giderek “sosyalist olmayanları insan olarak bile görmüyorum” demişti.

Böylesi bir radikal düşünce toplumu ayrıştırır.

Ülkesini seven, ülkesini düşünen herkes bu ülkede ne yapılacaksa her türlü fikirden insanın bir araya gelmesiyle yapılacağını bilmelidir.

 

Necdet ERGÜN
Ziraat Yüksek Mühendisi
Mail:necdet@necdetergun.com

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya